Ադրբեջանը փորձում է խախտել արցախցիների ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը: Այդ մասին հայտարարել է ԱՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանն՝ անդրադառնալով ֆրանսիական կառավարությանն ուղղված Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի կոչին ՝ խոչընդոտելու Արցախի քաղաքացիների այցերին:
«Այդ պահանջը ոչ իրավազոր է և հանդիսանում է Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքների ու ազատությունների, մասնավորապես, ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի կոպիտ ոտնահարում»,- ասել է Սարգսյանը, հայտնում է «Արցախպրեսը»:
«Ընդհանուր առմամբ, պարադոքսալ իրավիճակ է ստեղծվում, երբ մի երկիր, որտեղ, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցների համաձայն, մարդու իրավունքների հետ կապված իրադրությունը վատթարագույններից մեկն է աշխարհում, փորձում է իր ստանդարտներն արտահանել այլ երկրներ»,- ասել է նա:
ԱՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի խոսքով՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների անհատական և հավաքական իրավունքները հերքելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը Արցախի մեկուսացմանն ու առճակատման շարունակմանն ուղղված Ադրբեջանի ընդհանուր ռազմավարության առանցքային բաղկացուցիչներից մեկն է, ինչը հակասում է հակամարտության կարգավորման տրամաբանությանը, որը հիմնված է մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի և դրանց պահպանման վրա։

20 Январь 2018 - 06:59 AMT
Азербайджан старается нарушить права граждан Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) на свободу передвижения. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Арцаха Ани Саркисян агентству «Арцахпресс».
Онапрокомментировала призыв министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова к правительству Франции не допускать в эту страну въезд граждан Арцаха.
«Призыв министра иностранных дел Азербайджана к французскому правительству препятствовать визитам граждан Арцаха неправомочен и является грубым нарушением прав и свобод граждан Республики Арцах, в частности, права на свободу передвижения.
В целом складывается парадоксальная ситуация, когда страна, в которой, согласно отчетам международных правозащитных организаций, ситуация с правами человека является одной из наихудших в мире, пытается экспортировать свои стандарты в другие страны»,- заявила она.
По словам Сарсян, азербайджанская политика отрицания индивидуальных и коллективных прав граждан Республики Арцах является одной ключевых составляющих общей стратегии Азербайджана по изоляции Арцаха и продолжению конфронтации, что противоречит логике урегулирования конфликта, которая основана на уважении и соблюдении прав человека.