Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը Երևանի Կապույտ մզկիթը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության ցանկում ընդգրկելու գործընթացի շրջանակում հայտ է ուղարկել Իրանի գործընկերներին՝ ուսումնասիրութունների և եզրակացության համար: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը:
Իրանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, Իրանի մշակութային ժառանգության, ձեռնարվեստի և զբոսաշրջության կազմակերպության նախագահ Հոսեյն Թալեբյանն ասել է, որ մզկիթի մոտակայքում մի շարք կառույցներ խոչընդոտում են գործընթացին: Նա հավելել է, որ հարցը քննարկվել է Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանի հետ:
2013-ին ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը հայտարարել էր, որ մտադիր է Երևանի Կապույտ մզկիթը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության ցանկում ներկայացնելու գործընթաց սկսկել: Իրանական կողմը ողջունել էր նախաձեռնությունը:
Ավելի վաղ, Իրանը հայտարարեց Սպահան նահանգի Ջուղայում գտնվող հայկական Սբ Ամենափրկիչ եկեղեցին գրանցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում ընդգրկելու մասին: Իրանն արդեն երկրի տարածքում գտնվող երեք հայկական եկեղեցի է գրանցել ցանկում:

Armenia will submit the Blue Mosque in Yerevan to be considered for inclusion in UNESCO's World Heritage List, Deputy Head of Iran’s Cultural Heritage, Handcraft and Tourism Organisation (ICHTO), Mohammad Hossein Talebian, has said.
According to a Farsi report on ISNA, Talebian has said that some constructions in the Armenian capital hinder the process, adding that the Iranian side has discussed the matter with the Armenian ambassador to the Islamic Republic Artashes Tumanyan.
Talebian, said that the mosque needs to be renovated, and the Islamic Republic has prepared a renovation plan, with the majority of the work set to be performed by the Iranian embassy in Yerevan.
As reported earlier, after having three churches registered in the UNESCO World Heritage List, Iran is trying to add one more Armenian cathedral – Isfahan’s the Vank – to the list