Հայաստանի բարենպաստ ներդրումային և գործարար միջավայրը թույլ կտա երկրին մեկնարկային հարթակ դառնալ ռուսաստանցի գործարարների համար՝ նոր շուկաներ դուրս գալու առումով: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում՝ հավելելով, որ հիմա Հայաստանում բիզնես անելու համար լավագույն ժամանակն է
Նա նշել է, որ Հայաստանն ունի զարգացող տնտեսություն, որն արձագանքում է համաշխարհային, հաճախ անկանխատեսելի, փոփոխություններին:
Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ն առևտրի արտոնյալ GSP ռեժիմ ունի ԱՄՆ, Կանադայի, Շվեյցարիայի, Նորվեգիայի և Ճապոնիայի հետ: Նա հավելել է, որ ՀՀ-ն աշխարհի այն 10 երկրներից մեկն է, որոնք օգտվում են ԵՄ GSP+ համակարգից, որը թույլ է տալիս արտոնյալ պայմաններով ԵՄ արտահանել ՀՀ-ում արտադրվող մոտ 6400 ապրանք: ՀՀ վարչապետը նշել է նաև, որ 2018-ի հունվարից Հայաստանը դարձել է REX համակարգի անդամ: «Դա նշանակում է, որ 2018-ից կազմակերպությունները, մեկ անգամ գրանցվելով էլեկտրոնային համակարգում, այլևս պարտավոր չեն լինի ամեն խմբաքանակի ստացման ժամանակ ծագման հավաստագիր ստանալ: Նրանք կկարողանան արտահանել ապրանքները ԵՄ՝ օգտվելով ոչ միայն զրոյական դրույքաչափով մաքսային տուրքերից, այլև ավելի քիչ գումար ծախսելով հավաստագրի համար», – ասել է վարչապետը: Նա հիշեցրել է նաև, որ Մեղրիում 2017-ի վերջից գործում է ազատ տնտեսական գոտի:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև գյուղատնտեսության զարգացմանը՝ նշելով, որ Հայաստանում մի շարք ծրագրեր են կյանքի կոչվում, որոնք ուղղված են ժամանակակից, շահավետ գյուղատնտեսություն ստեղծելուն: «Դա չի կարող չանդրադառնալ դեպի Ռուսաստան արտահանման վրա, որի ծավալները դինամիկ աճում են», – ասել է նա:
Խոսելով խնդիրների մասին՝ Կարապետյանը նշել է, որ դրանք հիմնականում կապված են Վերին Լարսով բեռնափոխադրումների հետ: «Դրանք հիմնականում տեխնիկական խնդիրներ են, կապված եղանակային պայմանների և սեզոնային ծանրաբեռնվածության հետ: Քննարկվվում են բեռնափոխադրումների այլընտրանքային տարբերակներ», – ասել է Հայաստանի վարչապետը:

Now is the best time to do business in Armenia, prime minister Karen Karapetyan said in an interview with RIA Novosti.
“One of our main goals is to create the most favorable conditions for doing business in the country,” he was quoted as saying.
According to him, Armenia today has a developing economy that reacts to the global changes which are often unpredictable.
“We have a preferential trade regime – the so-called GSP – with the United States, Canada, Switzerland, Norway and Japan. Armenia is also one of only 10 countries of the world that use the GSP+ component, which allows exporting about 6400 types of goods produced in our country to the EU on preferential terms,” the premier said.
“Since January 2018, Armenia has become a REX member, which means that once registered in an electronic system, organizations will no longer be required to receive certificates of origin for each shipment of goods and will be able to export goods to the EU using a zero tariff for customs duties and spending less money on a certificates.”
According to him, the sector of agriculture is in the focus of attention of the Armenian government, and a number of programs are being implemented in the country aimed at creating modern, profitable and industrial agriculture.