Բուլղարիայի Պլիսկա քաղաքի «Կիրիլիցայի բակ» պատմամշակութային համալիրում կկանգնեցվի հայ պետական և ռազմական գործիչ Գարեգին Նժդեհի բրոնզաձույլ արձանը:
«Կանգնեցվելու է տարբեր ժողովրդների և երկրների ականավոր գործիչների ավելի քան 80 հուշարձան: Հայ ժողովուրդը ներկայացված կլինի ականավոր գործիչ և փիլիսոփա Գարեգին Նժդեհի արձանով»,-ասել է համալիրի ստեղծման հեղինակ և բուլղարաբնակ գործարար Կարեն Ալեքսանյանը, հայտնում է Rusarminfo-n:
Նա նշել է, որ վերջերս այցելել էր Հայաստան մասնագետների հետ խորհրդակցությունների նպատակով, որպեսզի Նժդեհի արձանը ամենաբարձր մակարդակով պատրաստվի: «Մոսկվայում հիմա աշխատում են Պուշկինի, Դոստոևսկու և Եսենինի արձանների վրա: Դրանք կտեղադրվեն հենց որ աշխատանքներն ավարտվեն»,-ասել է գործարարը:
Նա հավելել է նաև, որ Նժդեհի արձանը կտեղադրվի, հավանաբար, 2018-ի ամռանը:
«Կիրիլիցայի բակ» պատմամշակութային համալիրը բացվել է 2015-ին:
Մայիսի 25-ին հայ պետական և ռազմական գործիչ Գարեգին Նժդեհի արձանը տեղադրվել է Երևանի Վերնիսաժին հարող զբոսայգում: Քանդակագործն է Գագիկ Ստեփանյանը, ճարտարապետը` Ասլան Մխիթարյանը: Արձանի բացումը տեղի է ունեցել մայիսի 28-ին՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ներկայությամբ: Արձանը բացել են Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և Գարեգին Նժդեհի ծոռը՝ Արմեն Բաբայանը:

В культурно-историческом комплексе «Двор кириллицы» города Плиска на северо-востоке Болгарии будет установлен бронзовый памятник герою армянского народа Гарегину Нжде.
«Будет установлено около 80 памятников выдающимся деятелям разных народов и стран. Армянский народ там будет представлять выдающийся деятель и филосов Гарегин Нжде», — сказал создатель комплекса «Двор кириллицы» бизнесмен из Болгарии Карен Алексанян, передает Rusarminfo.
Он отметил, что посетил Армению для консультаций со специалистами, чтобы памятник Нжде был выполнен на самом высоком уровне.
«Сейчас в Москве готовятся памятники Пушкину, Достоевскому и Есенину. Они будут установлены как только мастера закончат работу», — сказал бизнесмен.