Բուլղարիայի Պլիսկա քաղաքի «Կիրիլիցայի բակ» պատմամշակութային համալիրում կկանգնեցվի հայ պետական և ռազմական գործիչ Գարեգին Նժդեհի բրոնզաձույլ արձանը:
«Կանգնեցվելու է տարբեր ժողովրդների և երկրների ականավոր գործիչների ավելի քան 80 հուշարձան: Հայ ժողովուրդը ներկայացված կլինի ականավոր գործիչ և փիլիսոփա Գարեգին Նժդեհի արձանով»,-ասել է համալիրի ստեղծման հեղինակ և բուլղարաբնակ գործարար Կարեն Ալեքսանյանը, հայտնում է Rusarminfo-n:
Նա նշել է, որ վերջերս այցելել էր Հայաստան մասնագետների հետ խորհրդակցությունների նպատակով, որպեսզի Նժդեհի արձանը ամենաբարձր մակարդակով պատրաստվի: «Մոսկվայում հիմա աշխատում են Պուշկինի, Դոստոևսկու և Եսենինի արձանների վրա: Դրանք կտեղադրվեն հենց որ աշխատանքներն ավարտվեն»,-ասել է գործարարը:
Նա հավելել է նաև, որ Նժդեհի արձանը կտեղադրվի, հավանաբար, 2018-ի ամռանը:
«Կիրիլիցայի բակ» պատմամշակութային համալիրը բացվել է 2015-ին:
Մայիսի 25-ին հայ պետական և ռազմական գործիչ Գարեգին Նժդեհի արձանը տեղադրվել է Երևանի Վերնիսաժին հարող զբոսայգում: Քանդակագործն է Գագիկ Ստեփանյանը, ճարտարապետը` Ասլան Մխիթարյանը: Արձանի բացումը տեղի է ունեցել մայիսի 28-ին՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ներկայությամբ: Արձանը բացել են Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և Գարեգին Նժդեհի ծոռը՝ Արմեն Բաբայանը:

A bronze monument to Armenian hero Garegin Nzhdeh will be installed at the cultural and historical complex in the Bulgarian town of Pliska .
“About 80 monuments to outstanding figures of different peoples and countries will be installed. The Armenian people will be represented by prominent figure and philosopher Garegin Nzhdeh,” founder of the Cyrillic Court complex, businessman from Bulgaria Karen Aleksanyan has said, according to Rusarminfo.
He said that he visited Armenia for consultations, so that the monument to Nzhdeh was prepared at the highest level.
“Currently monuments to [Alexander] Pushkin, [Fyodor] Dostoevsky and [Sergei] Yesenin are being built in Moscow and will be installed as soon as they are ready,” the businessman said.