Ռուսաստանաբնակ ռեժիսոր Մարիա Սահակյանը վախճանվել է: Նա ընդամենը 37 տարեկան էր: Այդ մասին հայտնել է կինոքննադատա Անդրեյ Պլախովն իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Տաղանդավոր ռեժիսոր և լավ մարդ: Նկարահանում էր հեղինակային կինո, խորապես անձնական ֆիլմեր, որտեղ արտացոլվել է նրա հայաստանյան մանկությունն ու արտագաղթը Ռուսաստան: Նա չի գնացել կոմերցիոն զիջումների, շատ պահանջկոտ էր թե մասնագիտության, թե սեփական անձի հանդեպ…Նրան սպանեց քաղցկեղը: Անհնար է հավատալ գեղեցիկ 37-ամյա կնոջ մահվանը»,-գրել է նա:
Սահակյանի մահվան լուրը հաստատել են նաև ռեժիսոր Աննա Մելիքյանը և նրա գործընկերներից մեկը, որը չի ցանկացել նշել անունը:
Մարիա Սահակյանը ծնվել է 1980-ին Երևանում: Ավարտել է Կինոյի համառուսաստանյան պետական ինստիտուտը՝ ՎԳԻԿ-ը: «Հրաժեշտ» ֆիլմը նրա դիպլոմային աշխատանքն էր, որը մի քանի պարգևի է արժանացել, այդ թվում «Ոսկե ծիրանի» Գրան պրիին: Սահակյանը հայտնի է նաև որպես «Փարոսը» և «Էնտրոպիա» ֆիլմերի ռեժիսոր: Նա 5 երեխա ուներ:

29 Январь 2018 - 07:00 AMT
Режиссер Мария Саакян умерла в возрасте 37 лет. Об этом сообщил кинокритик Андрей Плахов на своей странице в Facebook.
«Талантливый режиссер и хороший человек. Снимала авторское кино, глубоко личные фильмы, в которых отразился пережитый опыт армянского детства и эмиграции в Россию. Не шла на коммерческие компромиссы, очень требовательно относилась к профессии и к себе… Ее убил рак. Невозможно поверить в смерть красивой 37-летней женщины», – написал он.
Смерть Саакян подтвердила также режиссер Анна Меликян и коллега, пожелавшая остаться неназванной.
Мария Саакян родилась в Ереване в 1980 году, окончила ВГИК в 2003-м. Фильм «Прощание» стал ее дипломной работой и получил несколько наград, в том числе Гран-при фестиваля «Золотой абрикос». Также Саакян известна как режиссер картин «Маяк» и «Энтропия». У нее остались пятеро детей.