Ռուսաստանաբնակ ռեժիսոր Մարիա Սահակյանը վախճանվել է: Նա ընդամենը 37 տարեկան էր: Այդ մասին հայտնել է կինոքննադատա Անդրեյ Պլախովն իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Տաղանդավոր ռեժիսոր և լավ մարդ: Նկարահանում էր հեղինակային կինո, խորապես անձնական ֆիլմեր, որտեղ արտացոլվել է նրա հայաստանյան մանկությունն ու արտագաղթը Ռուսաստան: Նա չի գնացել կոմերցիոն զիջումների, շատ պահանջկոտ էր թե մասնագիտության, թե սեփական անձի հանդեպ…Նրան սպանեց քաղցկեղը: Անհնար է հավատալ գեղեցիկ 37-ամյա կնոջ մահվանը»,-գրել է նա:
Սահակյանի մահվան լուրը հաստատել են նաև ռեժիսոր Աննա Մելիքյանը և նրա գործընկերներից մեկը, որը չի ցանկացել նշել անունը:
Մարիա Սահակյանը ծնվել է 1980-ին Երևանում: Ավարտել է Կինոյի համառուսաստանյան պետական ինստիտուտը՝ ՎԳԻԿ-ը: «Հրաժեշտ» ֆիլմը նրա դիպլոմային աշխատանքն էր, որը մի քանի պարգևի է արժանացել, այդ թվում «Ոսկե ծիրանի» Գրան պրիին: Սահակյանը հայտնի է նաև որպես «Փարոսը» և «Էնտրոպիա» ֆիլմերի ռեժիսոր: Նա 5 երեխա ուներ:

Russia-based Armenian director Maria Sahakyan has died at the age of 37, film critic Andrei Plakhov said in a Facebook post on Sunday, January 28.
“[She was] a talented director and a good person. She made auteur films, highly personal movies that reflected her childhood in Armenia and her emigration to Russia,” Plakhov said.
“She did not make commercial compromises, she was very demanding about the profession and to herself (…) Cancer killed her. It is impossible to believe in the death of a beautiful 37-year-old woman.”
Born in Yerevan in 1980, Sahakyan graduated from Gerasimov Institute of Cinematography in 2003. The film "Farewell" was her thesis and went on to receive several awards, including the Grand Prix at the Golden Apricot festival. She is survived by her five children.