ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ճշտում է Սիրիայի հյուսիսում՝ քրդերի վերահսկողության տակ գտնվող Աֆրինում Թուրքիայի զինված ուժերի ձեռնարկած ռազմական գործողությունների հետևանքով ազգությամբ հայի զոհվելու մասին լուրերը:
Այս մասին PanARMENIAN.Net ին հայտնեց ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Նա ասաց, որ գործողության ձեռնարկումից ի վեր ուշադրությամբ հետևում են շրջանում բնակվող հայերի իրավիճակին:
Աֆրինում հայ երիտասարդի զոհվելու մասին հայտնել էր տեղի քրդամետ աղբյուրներից մեկն՝ առանց որևէ այլ մանրամասներ հաղորդելու։
Ավելի վաղ, Դամասկոսում ՀՀ դեսպանությունը հայտնել էր Աֆրինում մեկ հայի վիրավորման մասին: Թուրքական ԶՈւ-ն հրթիռակոծել էր նաև սիրիական հայաշատ Ղամիշլի շրջանի մի շարք թաղամասեր, տեղի հայերի շրջանում զոհեր ու վիրավորներ չէին գրանցվել:

The foreign ministry is working to clarify whether an Armenian person was killed in military operations unleashed by Turkey in Syria’s Afrin.
Foreign ministry spokesman Tigran Balayan said they are carefully watching the conditions of Armenians living in that part of the country.
A pro-Kurdish source first disseminated the information about the alleged death of an Armenian youth.
No details are available for now.
Armenia’s embassy in Damascus earlier reported that an Armenian person had been injured in Afrin.
The Turkish air force had also launched a rocket attack on several districts of the Armenian-populated city of Qamishli, with no casualties registered as a result.