Ադրբեջանը սև ցուցակում կներառի վերջերս Արցախ այցելած եվրախորհրդարանական Լարս Ադակտուսսոնին: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Հիքմետ Հաջիևը:
Ըստ Հաջիևի, Եվրախորհրդարանի պատգամավորի այցն Արցախ կազմակերպել էր «Բրյուսելում գործող հայկական լոբբին», գրում է Haqqin.az-ը:
«Վերոնշյալ պատգամավորի անունը կընդգրկվի անցանկալի անձանց ցուցակում», -ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Հունվարի 26-ին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է նախօրեին Ստեփանակերտ ժամանած Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Լարս Ադակտուսսոնի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսել են նաև մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների, խորհրդարանական մակարդակով համագործակցության, Արցախում դատական համակարգի անկախության և օրենքի գերակայության թեմաներով:
Հանդիպման ընթացքում արցախցի խորհրդարանականները հյուրերի հետ մտքեր են փոխանակել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հնարավոր լուծումների, անվտանգության, արցախյան ազատագրական պայքարի 30-ամյա հոբելյանի, Արցախում տեղական ինքնակառավարման և ներքաղաքական այլ հարցերի շուրջ:

Визит депутата Европарламента от Швеции Ларса Адактуссона в Республику Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику) накануне дня памяти жертв Холокоста стало причиной того, что Азербайджан внес его в «черный список». Об этом заявил глава пресс-службы МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев.
По его словам, визит шведского депутата «был организован и профинансирован руководством действующего в Брюсселе армянского лобби», пишет Haqqin.az.
«Имя указанного дипломата будет включено в список нежелательных лиц», – отметил представитель МИД Азербайджана.
26 января председатель НС Арцаха Ашот Гулян принял прибывшую накануне в Степанакерт делегацию, возглавляемую депутатом Европарламента, членом комиссии по внешним отношениям Ларсом Адактуссоном.На встрече парламентарии Арцаха обменялись мнениями с гостями относительно возможных путей решения азербайджано-карабахского конфликта, безопасности, 30-й годовщины Арцахской освободительной борьбы, местного самоуправления в Арцахе и других внутриполитических вопросов.