Ավելորդ չէր լինի հնարավորություն տալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին մասնակցել Երևանի 2800-ամյակի տոնական միջոցառումներին։
Այս մասին է հայտարարել ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի՝ Երևանը 1918-ին հայերին նվիրելու մասին հայտարարությունը։ «Առաջին անգամը չէ, որ Բաքվից այդպիսի հայտարարություններ են անում: Դա մոտավորապես այն շարքից է, որ ասում են Արցախն էլ պատմական Ադրբեջանի տարածք է», – նշել է Նալբանդյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Արտաքին գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ միգուցե Ալիևը տեղում պատմությանը ծանոթանալու հնարավորություն կստանար։
Ադրբեջանցի պատմաբանները, պետական այրերն ու քարոզիչները պարբերաբար հայտարարում են Անդրկովկասյան ֆեդերացիայի փլուզման ու Վրաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի անկախացման փուլում Երևանը հայերին որպես մայրաքաղաք «նվիրելու» կամ անգամ 100 տարով այն «ժամանակավորապես հանձնելու» մասին։

29 Январь 2018 - 15:31 AMT
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян предложил пригласить президента Азербайджана Ильхама Алиева на празднование юбилея 2800-летия Эребуни-Ереван. Об этом Налбандян заявил на пресс-конференции 29 января.
«Думаю, не будет лишним предоставить возможность руководителю Азербайджана принять участие в мероприятиях по случаю 2800-летия Еревана, чтобы он на месте непосредственно ознакомился с историей»,- отметил Налбандян.
Комментируя заявление Алиева о том, что «передача Еревана Армении в 1918 году является для Азербайджана кровоточащей раной», Налбандян отметил, что подобные заявления из Азербайджана звучат не в первый раз, пишет Aysor.am.
«В начале 80-х гг отец нынешнего президента Азербайджана посетил Сардарапатский комплекс. Есть фотографии. Думаю, что однажды будет возможным, чтобы нынешний президент тоже там побывал», – сказал Налбандян.
По его словам, в этом году Армения будет отмечать 100-летие республики: «А что будут отмечать в Баку? Будут отмечать захват Баку и других городов созданной Турцией Кавказской армией. Это и есть реальность».