Ռուսաստանաբնակ երեք հայազգի գործարար՝ Սամվել Կարապետյանը, Դանիլ Խաչատուրովը և Սերգեյ Գալիցկին (Հարությունյան) ընդգրկվել են ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության «Կրեմլյան զեկույցում», որտեղ ներառված անձանց նկատմամբ կարող են ապագայում պատժամիջոցներ կիրառվել:
Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը, զեկույցում հայտնվել են ՌԴ 96 խոշոր գործարար և 104 բարձրաստիճան պաշտոնյա, որոնք հնարավոր է՝ կապ ունեն 2016-ին ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին Կրեմլի միջամտության հետ:
Ցանկում ընդգրկված անձինք առայժմ չեն ենթարկվում ԱՄՆ-ին կողմից պատժամիջոցների, կամ որևէ արգելքների ու սահմանափակումների: Ըստ Bloomberg-ի, չնայած սրան, սա կարող է ամերիկյան և եվրոպական ֆինանսական կառույցներին, բանկերին ստիպել խուսափել նրանց հետ գործակցելուց:
Բարձրաստիճան պաշտոնյաներից ընդգրկված են ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը, արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, գործադիր, օրենսդիր մարմինների, պետական ընկերությունների այլ ներկայացուցիչներ:
Ցանկում ներառվել են $1 մլրդ-ից ավելի կարողություն ունեցող գործարարներ, որոնք սերտ հարաբերություններ ունեն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Ամբողջական զեկույցը՝ այստեղ:
Ռուսաստանաբնակ գործարար Սամվել Կարապետյանը «Տաշիր» ըկերությունների խմբի նախագահն է,Սերգեյ Գալիցկին՝ «Մագնիտ» ցանցի սեփականատերը, իսկ Դանիլ Խաչատուրովը՝ «Ռոսգոսստրախի» նախկին նախագահը:
Ավելի վաղ, ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ էր սահմանել քրեական աշխարհի հետ կապ ունեցող Ռուսաստանում և հետխորհրդային այլ երկրներում բնակվող մի շարք անձանց, այդ թվում ՀՀ դիվանագիտական անձնագիր ունեցող ռուսաստանաբնակ գործարար Ռուբեն Թաթուլյանի նկատմամբ:
Ըստ պատժամիջոցների՝ «սև ցուցակում» հայտնվածներին արգելվում է մուտք գործել ԱՄՆ-ի տարածք, զբաղվել երկրում բիզնեսով: Ինչպես նաև սառեցվում են ԱՄՆ-ում ունեցած բանկային հաշիվները:

30 Январь 2018 - 09:40 AMT
Трое российских бизнесменов армянского происхождения – Самвел Карапетян, Данил Хачатуров и Сергей Галицкий (Арутюнян) вошли в «кремлевский доклад» Минфина США в развитие закона о санкциях, подписанного американским президентом Дональдом Трампом в августе 2016 года.
Оказавшиеся в списке люди не будут автоматически сталкиваться с какими-либо санкционными мерами, такими как заморозка активов и отказ в американских визах, однако их включение в список может побудить банки и другие организации в США и Европе не вести с ними бизнес, пишет Bloomberg.
В список вошли 210 имен – это 114 высокопоставленных чиновников и руководителей госкомпаний, а также 96 олигархов, имеющих состояние более 1 млрд долларов.
Среди включенных в «кремлевский доклад» бизнесменов – миллиардеры Алишер Усманов, Роман Абрамович, Олег Дерипаска и другие.В списке нашлось место почти всем ключевым фигурам администрации президента РФ Владимира Путина (43 фамилии) и всему правительству России:пресс-секретарь президента Дмитрий Песков, помощник Путина Владислав Сурков, премьер-министр Дмитрий Медведев, глава МИД Сергей Лавров,мэр Москвы Сергей Собянин и другие.
Самвел Карапетян является президентом и основателем группы компаний «Ташир», в состав которой входит более 200 компаний в различных отраслях экономики РФ, Данил Хачатуров – бывший президент группы компаний «Росгосстрах», а Сергей Галицкий – совладелец сети супермаркетов «Магнит».