Վրաստանի նախկին նախագահ, Ուկրաինայի Օդեսայի նահանգի նախկին նահանգապետ Միխեյիլ Սաակաշվին ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Երևանում իր գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսի չեղարկմանը:
«Ցավոք սրտի, Մոսկվայի հատուկ գործակալներն այստեղ էլ միջամտեցին: Շատ հետաքրքիր է, որ Վրաստանում ՌԴ-ի գործակալները լուրեր են շրջանառում, որ ես ազգությամբ հայ եմ, իսկ ՀՀ-ում ասել են, որ «հակահայ» եմ»,- գրել է Սաակաշվիլին:
Ավելի վաղ, Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեյիլ Սաակաշվիլիի «Ուժերի զարթոնք» գրքի թարգմանիչ Միքայել Նահապետյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ Երևանի թանգարաններից մեկում փետրվարի 7-ին նախատեսված գրքի շնորհանդեսը չեղարկվել է։Նահապետյանը «Ալիք մեդիային» ասել էր, որ պաշտոնական պարզաբանմամբ՝ տեխնիկական խնդիրներն են միջոցառման չեղարկման պատճառը։
«Ինձ հայտնել են, որ տեխնիկական պատճառներով է անհնարինությունը, իսկ ոչ պաշտոնական պատճառի մասին ես էլ եմ լսել: Հաշվի առնելով համանման նախադեպերը՝ չեմ բացառում, որ սա ևս այդ շարքին պատկանող դեպք է»,-ասել էր Նահապետյանը։

30 Январь 2018 - 14:50 AMT
Бывший президент Грузии и экс-губернатор Одесской области Михаил Саакашвили прокомментировал информацию об отмене презентации его книги«Пробуждение силы» в Армении. Саакашвили написал об этом на своей странице в Facebook.
Ранее в СМИ появилась информация о том, что руководство дома-музея Егише Чаренца в Ереване, нарушив достигнутую ранее договоренность, отказалось предоставить территорию для презентации переведенной на армянский язык книги Саакашвили.
По словам Саакашвили, отмена презентации не обошлась без вмешательства России.
«К сожалению, и здесь без вмешательства Москвы не обошлось. Просто интересно, что в Грузии агенты России распространяли слухи, что я этнический армянин, а в Армении рассказывали, что я «антиармянский»,- написал Саакашвили.
Бывший президент Грузии и экс-губернатор Одесской области Михаил Саакашвили снял фильм «Возрождение Украины».Ранее на своей странице в Facebook Саакашвили объявил, что грядущий фильм будет состоять из нескольких частей: «Новое государство», «Новая экономика», «Новая армия», «Новая география», «Новые технологии» и «Новые люди».