Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հունվարի 30-ին մասնակցել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) ընթրիքին և խոստացել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը ներառել Ֆրանսիայի օրացույցում: Այդ մասին ասվում է Ելիսեյան պալատի Twitter-յան հաղորդագրության մեջ:
Դա եղել է Մակրոնի նախընտրական խոստումը:
«Հանուն արդարության և ճանաչման պայքարը մեր պայքարն է, մենք պայքարում ենք՝ ներառելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը Ֆրանսիայի օրացույցում»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ կարևոր է, որպեսզի Ազգային ժողովը քննարկի այդ հարցն առաջիկա ամիսներին:
Ամենամյա ավանդական ընթրիքին ներկա են եղել Թուրքիայի մեջլիսի պատգամավոր Կարո Փայլանը, Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, Լիոնի քաղաքապետ Գևորգ Քեփենեկյանը, կառավարության անդամներ, խորհրդարանականներ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների ղեկավարներ և այլոք:
2018-ի հոկտեմբերին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կայցելի Հայաստան: Նա կմասնակցի Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 11-12-ին Երևանում:

Президент Франции Эммануэль Макрон 30 января принял участие в ужине Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF) и пообещал включить в календарь республики «день поминовения Геноцида армян». Об этом сообщается на странице Елисейского дворца в Twitter.
Это было предвыборным обещанием Макрона.
«Борьба за справедливость и признание – наша, и мы боремся, добавляя день поминовения Геноцида в республиканский календарь»,- отметил он, добавив, что важно, чтобы Национальная ассамблея занялась этим вопросом в ближайшие месяцы.
На традиционном ежегодном банкете Координационного совета армянских организаций Франции присутствовали депутат турецкого меджлиса Каро Пайлан, мэр Парижа Анн Идальго, мэр Лиона Геворг Кепенекяна, члены правительства, парламентарии, руководители армянских организаций Франции и другие.
Визит президента Франции Эммануэля Макрона в Армению состоится воктябре 2018 года. Он примет участие в саммите Франкофонии, который пройдет 11-12октября 2018 в Ереване.