31 Հունվար 2018 - 08:55 AMT
ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը կարգադրություն է ստորագրել ԵՏՄ երկրներում արտադրված գինու գովազդի արգելքը չեղարկող օրինագիծը Պետդումա ներկայացնելու վերաբերյալ: Համապատասխան փաստաթուղթը հրապարկվել է ՌԴ կառավարության կայքում:
Ինչպես ասվում է հիմնավորման մեջ, նախագծով նախատեսվում է չեղարկել ԵՏՄ երկրներում ՌԴ և ԵՏՄ երկրների տարածքում աճող խաղողից արտադրված գինու և փրփրուն գինիների գովազդի արգելքը տպագիր մամուլում, հեռուստա- և ռադիոհաղորդումներում:
Ըստ գործող օրենքի, այդպիսի ալկոհոլային արտադրանքի գովազդը թույլատրվում էր միայն սննդամթերքի և հանրային սննդի կազմակերպությունների ցուցահանդեսներում, ինչպես նաև հեռուստա- և ռադիոհաղորդումներում ժամը 7-ից մինչև 23-ը:
Դաշնային օրենքում նախատեսվող փոփոխությունն առաջարկվել է ՌԴ օրենսդրությունը ԵՏՄ իրավունքին համապատասխանեցնելու նպատակով: Փոփոխությունների նախագիծը քննարկվել և հավանության է արժանացել կառավարության հունվարի 25-ի նիստում:

Премьер-министр России Дмитрий Медведев подписал распоряжение о внесении в Госдуму законопроекта, снимающего запрет на рекламу в СМИ вина, произведенного в странах Евразийского экономического союза (ЕАЭС), в том числе и в Армении. Соответствующий документ был опубликован 31 января на сайте правительства.
Данный проект поправок в закон «О рекламе» предполагает исключение запрета рекламы в периодических печатных изданиях, в теле- и радиопрограммах вина и игристого вина, произведенных в государствах ЕАЭС из винограда, выращенного на территориях России и государств ЕАЭС. В соответствии с действующим законом, реклама таких алкогольных напитков разрешена на выставках пищевой продукции, организаций общественного питания, теле- и радиопрограммах с 7 до 23 часов.
Поправки в федеральный закон предложены в целях приведения российского законодательства в соответствие с правом ЕАЭС.