31 Հունվար 2018 - 12:07 AMT
Հունվարի 30-ին ՌԴ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքում հրապարակվել է ՌԴ նախագահի թեկնածու, երկրի գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վստահված անձանց ցուցակի երրորդ մասը:
Ըստ ցուցակի, Պուտինի վստահված անձանց ցանկը համալրել է Շավարշ Կարապետյանը: Սուզալողորդ Կարապետյանն աշխարհի 11-ակի ռեկորդակիր է, աշխարհի 17-ակի չեմպիոն, Եվրոպայի 13-ակի չեմպիոն, ԽՍՀՄ յոթակի չեմպիոն։ 1976-ին նա տասնյակ մարդկանց կյանք է փրկել Երևանյան լիճն ընկած տրոլեբուսից:
Պուտինի վստահված անձանց շարքում է նաև պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի անդամ Ալեքսանդր Չուբարյանը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ վստահված անձանց առաջին և երկրորդ ցուցակում ևս կան հայկական ազգանուններ՝ Russia Today-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը և ռուսաստանաբնակ թրասուսերակիր, Օլիմպիադայի կրկնակի չեմպիոն Յանա Եգորյանը: Վստահված անձանց թվում են նաև Էրմիտաժի տնօրեն Միխայիլ Պիորտրովսկին, բժիշկ Սերգեյ Ավետիսովը, ռեժիսոր Կարեն Շախնազարովը,գրող-հումորիստ Եվգենի Պետրոսյանը և շոումեն Միխայիլ Գալուստյանը:

30 января на официальном сайте Центральной избирательной комиссии была опубликована третья часть списка доверенных лиц кандидата на должность президента России Владимира Путина, в которую вошел и заслуженный мастер спорта СССР, 17‑кратный чемпион мира, 13‑кратный чемпион Европы, 11‑кратный рекордсмен мира, семикратный чемпион СССР Шаварш Карапетян.
Карапетян в 1976 году спас десятки людей из упавшего в Ереванское озеро троллейбуса.
В список доверенных лиц Путина вошел также доктор исторических наук, профессор, член Российской академии наук, лауреат Государственной премии России Александр Чубарьян.
Ранее ряды доверенных лиц Путина пополнили писатель-юморист Евгений Петросян и шоумен и комедийный актер Михаил Галустян,редактор Russia Today Маргарита Симоньян, режиссер Карен Шахназаров, фехтовальщица Яна Егорян.
Как ранее заявлял сопредседатель избирательного штаба Александр Румянцев, список доверенных лиц Путина может пополняться вплоть до 16 марта по желанию самого кандидата. По закону их число не может превышать 600.