Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն Թուրքիայի մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանին պարգևատրել է VERMEILLE մեդալով:
Փարիզում կայացած արարողությանը մասնակցել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, կառավարության անդամներ, նախարարներ, մտավորականության և հոգևորականության ներկայացուցիչներ:
Նախագահ Մակրոնն իր ելույթում կարևորել է Կարո Փայլանի դերը թուրքական խորհրդարանաում և երախտագիտություն է հայտնել նրա գործունեության համար, գրում է Nouvelles d’Arménie Magazine-ը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հունվարի 30-ին մասնակցել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) ընթրիքին և խոստացել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը ներառել Ֆրանսիայի օրացույցում:
Ամենամյա ավանդական ընթրիքին ներկա են եղել Թուրքիայի մեջլիսի պատգամավոր Կարո Փայլանը, Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, Լիոնի քաղաքապետ Գևորգ Քեփենեկյանը, կառավարության անդամներ, խորհրդարանականներ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների ղեկավարներ և այլոք:

1 Февраль 2018 - 09:39 AMT
Мэр Парижа Анн Идальго наградила депутата парламента Турции армянского происхождения, челна курдской «Демократической партии народов» (HDP) Каро Пайлана медалью за мужество в борьбе за демократию.
На мероприятии присутствовали президент Франции Эмануэль Макрон, члены правительства, министры, представители интеллигенции и духовенства, пишет Nouvelles d’Arménie.
«Ваша жизнь находится в постоянной опасности. Спасибо за то, то вы делаете. Вы – герой демократии, герой, который отстаивает права человека. Каждый раз, когда вы нуждаетесь в нас, армяне будут рядом с вами, Париж будет рядом с вами», – заявила Анн Идальго.
Ранее руководитель международного женского объединения амшенских армян «АМШЕНКА» Саида Оганян заявила, что представила депутата парламента Турции армянского происхождения Каро Пайлана к присуждению Нобелевской премии Мира.Организация обратилась в Нобелевский комитет с заявкой о присуждении Нобелевской премии Мира Пайлану – «человеку, который посвятил всю свою жизнь защите попранных прав как армянского, так и других коренных народов региона».