Ռուսական ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը կազմել է ռուսաստանցի ժամանակակից գիտնականների մեծ հայտնագործությունների 10-յակը, որոնք ցնցել են աշխարհը: Ցանկում 2 հայազգի գիտնական կա՝ Յուրի Հովհաննիսյանը և Սերգեյ Վարդանյանը:
Փետրվարի 8-ին Ռուսաստանում նշում են գիտության օրը:
Յուրի Հովհաննիսյանը հայտնի ֆիզիկոս է, ՌԳԱ ակադեմիկոս: Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ կատարվել են գերծանր քիմիական տարրերի սինթեզման բազմաթիվ փորձեր, նա նոր տարրերի (104-108 ատոմային կարգահամարով) արհեստական սինթեզի բնագավառում կատարված 11 հայտնագործությունների համահեղինակ է: Մենդելեևի քիմիական տարրերի աղյուսակի նոր՝ 118-րդ տարրն անվանվել է «օգանեսոն»՝ պրոֆեսոր Յուրի Հովհաննիսյանի պատվին: Սա այն եզակի դեպքերից է, երբ տարրը կոչվում է գիտնականի պատվին նրա կյանքի օրոք:
Սերգեյ Վարդանյանը հայտնի է մամոնտի գենոմի վերծանման աշխատանքներով: Աշխարհագրագետ Սերգեյ Վարդանյանը 1993-ին Վրանգելի կղզում հայտնաբերել է մամոնտի ոսկրեր և ռադիոածխածնային հետազոտության արդյունքում պարզել է, որ դրանք ընդամնեը մի քանի հազար տարեկան են: Երկիր մոլորակի վերջին, գաճաճ մամոնտների մասին Վարդանյանի ու նրա գործընկերների հոդվածը 1993-ին հրապարակվել է Nature ամսագրում, և նրա հայտնագործության մասին իմացել է ամբողջ աշխարհը: Վրանգելի կղզու մամոնտների գենոմը վերծանվել է 2015-ին: Սերգեյ Վարդանյանն ու նրա ռուս և արտասահմանցի գործընկերները շարունակում են վերծանման աշխատանքները:

At least 10 discoveries made by Russian scientists in recent years have left much of a mark on the world of science, RIA Novosti says in an article about those findings, two of which were made by Armenian scholars.
One of the four new elements recently added to the periodic table – with an atomic number of 118 – was named oganesson (Og), which bears the name of physicist Yuri Oganessian, who led several elemental discoveries. This is only the second time an element has been named for a living scientist.
In 1989, Sergei Vardanyan, who then worked at the Leningrad State University and had studied the ancient geography of the Arctic, came to Wrangel Island, lost in the Arctic Ocean. He collected bones of mammoths that lay there in excess, and with the help of radiocarbon analysis determined that they were only a few thousand years old. As it was later established, mammoths died out 3730 years ago. The article by Vardanyan and his colleagues about the last mammoths on Earth came out in Nature in 1993, revealing the discovery to the entire world.
The mammoth genome from Wrangel Island was deciphered in 2015. Now Vardanyan and his colleagues continue to analyze it to learn all the features of life of the mammoths and unravel the mystery of their disappearance.