Արամ աքեպիսկոպոս Աթեշյանը վերադարձել է Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդի պաշտոնին: Նման որոշում է կայացվել պատրիարքարանի հոգևոր խորհրդի փետրվարի 5-ի նիստում: Այս մասին հայտնում է Ermenihaber կայքը:
Պատրիարքարանը կոչ է անում վերադառնալ 2016 թվականի հոկտեմբերի 26-ի կրոնական ժողովից առաջ եղած վիճակին՝ նշելով, որ պատրիաք Մեսրոպ Մութաֆյանի առողջական խնդիրները բավարար հիմք չեն նրան հանգստի ուղարկելու և նոր պատրիարք ընտրելու համար:
Կոչ է արվում նաև համայնքի ներսում խաղաղությունը գերադասել անձնական նպատակներից, հեռու մնալ համայնքի փխրուն խաղաղությունը վիրավորող և պառակտող նախաձեռնություններից ու արտահայտություններից:
Պոլսո պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանը կոմայի մեջ է գտնվում 2008թ.-ից և փաստացի չի կարող կատարել պատրիարքի իր լիազորությունները։ Նրա փոխարեն այդ լիազորությունները կատարում էր Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը, որն ընտրված էր ոչ թե համայնքի, այլ պետության կողմից:
2017-ի փետրվարին Էջմիածնում կայացված որոշման համաձայն՝ մարտի 15-ին Ստամբուլում տեղի ունեցավ Պոլսո Հայոց պատրիարքի նոր տեղապահի ընտրություն: Ընտրություններում Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանին հաղթած Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեկչյանը, չնայած Աթեշյանի ու պետության կողմից միջամտություններին, ստանձնեց Պոլսո Հայոց պատրիարքի տեղապահի պաշտոնը: Պատրիարքական Նոր ընտրությունները պետք է կայանային դեկտեմբերի 13-ին,սակայն, չկայացան:

Aram Ateshian will continue serving as the patriarchal vicar from the Armenian community of Istanbul, the patriarchate’s religious council decided on Monday, February 5, according to Ermenihaber.am.
Patriarch Archbishop Mesrob Mutafyan, who suffers from dementia and has been incapacitated for years, continues to be recognized by the Turkish state as the leader of the Patriarchate, as the Istanbul Governor’s office says illness does not meet the state’s criteria for electing a new patriarch.
On March 15, 2017, Karekin Bekdjian, Primate of the German Diocese of the Armenian Apostolic Church, was elected Locum Tenens. Following the election, a notice was handed out by Archbishop Ateshian to the Clerical Assembly that stated it was illegal to start the election process. The notice was from the Governor’s office to the press and was signed by Deputy Governor Aziz Mercan.
The Istanbul Governor’s office has also notified the Patriarchate that the only criteria for a patriarchal election are the death of the sitting patriarch, his resignation, or the vacancy of the position for other reasons.