Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 9-ին ընդունել է ՀՀԿ կողմից առաջադրված Հայաստանի Հանրապետության նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանին: Առանձնազրույցից հետո հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով:
Քննարկվել է պետականաշինությանը, հայկական երկու պետությունների համագործակցությանը, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդմանը, ներքին ու արտաքին քաղաքականությանը և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Նախագահ Սահակյանը կարևորել է Արմեն Սարգսյանի այցն Արցախ և նրա նախատեսած հանդիպումները հանրապետությունում՝ ընդգծելով, որ դա արտացոլում է Արցախի կարևոր տեղն ու դերը հայոց պետականության համար և հայ ժողովրդի կյանքում:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Արայիկ Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

Artsakh (Nagorno Karabakh) president Bako Sahakyan on Friday, February 9 met candidate for president of Armenia nominated by the ruling Republican Party Armen Sarkissian.
After the tete-a-tete meeting, the two were joined by a group of officials.
A broad spectrum of issues related to the state-building, cooperation between the two Armenian states, cementing the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity, domestic and foreign policy, regional processes were high on the agenda.
President Sahakyan cited Sarkissian’s visit to Artsakh and his meetings scheduled in the country as a proof of the significant role and place of Karabakh in the life of the Armenian statehood and people.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirossyan, National Assembly chairman Ashot Ghoulyan, state minister Arayik Haroutyunyan and other officials participated in the meeting.