12 Փետրվար 2018 - 06:39 AMT
Փետրվարի 11-ին մերձմոսկովյան Ռամենսկի շրջանում կործանվել է Մոսկվա-Օրսկ չվերթն իրականացնող «Սարատովյան ավիաուղիների» Ան-148 ինքնաթիռը: Վթարը տեղի է ունեցել «Դոմոդեդովո» օդանավակայանից թռիչքից մի քանի րոպե անց: Բոլոր ուղևորներն ու անձնակազմի անդամները զոհվել են, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Անձնակազմի երկրորդ օդաչուն և ուղևորներից մեկն ազգությամբ հայեր են՝ Սերգեյ Ղամբարյանն ու Վարսիկ Սևոյանը:
Ինքնաթիռի բեկորները հայտնաբերվել են Մերձմոսկովյան արվարձանում: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ կործանված «Ան-148» ինքնաթիռի երկու պարամետրային ինքնագրերից մեկը, ըստ նախնական տվյալների, նորմալ վիճակում է:
Ան-148 ինքնաթիռի վթարի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին 1 մլն ռուբլի կհատկացվի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ «Սարատովյան ավիաուղիներին» պատկանող ուղևորատար ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ, որը բազմաթիվ մարդկային զոհերի պատճառ է դարձել:«Հայաստանում ցնցված են այդ ողբերգությունից: Մենք անկեղծորեն կարեկցում ենք և կիսում բոլոր այն մարդկանց վիշտը, ովքեր կորցրել են իրենց հարազատներին, մտերիմներին ու բարեկամներին: Ընդունեք խորին ցավակցություններ ամբողջ հայ ժողովրդից և անձամբ ինձնից»,-ասված է նախագահի ցավակցական հեռագրում:
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևին:
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը ցավակցագիր է հղել Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Կիրիլ Ա Պատրիարքին: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Գերագույն հոգևոր խորհրդի, Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու հոգևոր դասի և հավատացյալների անունից վշտակցություն է հայտնել Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցու հովվապետին, Ռուսաստանի ժողովրդին ավիավթարի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին ու հարազատներին:

Пассажирский самолет Ан-148 «Саратовских авиалиний» Москва — Орск разбился 11 февраля через несколько минут после взлета из Домодедово.
На борту самолета находился 71 человек: шесть членов экипажа и 65 пассажиров, все они погибли, пишет ТАСС.
В числе погибших были двое армян – второй пилот Сергей Гамбарян и пассажирка Варсик Севоян. Оба не являлись гражданами Армении.
Обломки самолета нашли в Раменском районе Московской области. Также были обнаружены несколько тел погибших.
В «Саратовских авиалиниях» сообщили, что нареканий к техническому состоянию Ан-148 не было. Там также отметили, что экипаж имел достаточный опыт.
Власти Саратовской области выплатят семьям жертв крушения самолета Ан-148 по миллиону рублей. Такую же сумму родным жертв выплатят власти Оренбургской и Ленинградской областей, пишет РИА Новости.
Президент Армении Серж Саргсян направил телеграмму соболезнования президенту Российской Федерации Владимиру Путину в связи с крушением пассажирского самолета. «В Армении потрясены этой трагедией. Мы искренне сопереживаем и разделяем горе тех, кто потерял своих родных, близких и друзей. Примите глубокие соболезнования от всего армянского народа и от меня лично», – говорится в телеграмме соболезнования президента.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян направил телеграмму соболезнования своему российскому коллеге Дмитрию Медведеву в связи с крушением самолета.
«С чувством глубокой скорби воспринял трагическую весть о крушении самолета Ан-148 «Саратовских авиалиний» в Раменском районе Московской области, унесшем жизни десятков людей. От имени Правительства Республики Армения и от себя лично выражаю глубокие соболезнования. Прошу передать слова сочувствия и поддержки родным и близким погибших в авиакатастрофе»,- говорится в телеграмме премьера.