Պետական այցով Հայաստան ժամանած Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևն փետրվարի 12-ի առավոտյան այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Նա ծաղկեպսակ է դրել հուշարձանին, եղևնի տնկել, այցելել Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ թանգարան:
Ծիծեռնակաբերդում Բուլղարիայի նախագահին ուղեկցել են ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
2015-ին Բուլղարիան դատապարտել է Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանությունը «զանգվածային սպանություններ» ձևակերպմամբ: Պատճառը թուրքական ծագումով բուլղարացիների մեծ քանակն է, որոնք միշտ դեմ են հանդես գալիս Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
1396-1878թթ. Բուլղարիան եղել է Օսմանյան կայսրության կազմում: 1876թ. Թուրքիան դաժանորեն ճնշեց ապրիլյան ապստամբությունը Բուլղարիայում: Սերբիան ու Չերնոգորիան պատերազմ հայտարարեցին Օսմանյան կայսրությանը: Ռուսաստանն աջակցեց սլավոնական ժողովրդներին և 1877թ. ապրիլի 24-ին պատերազմը սկսեց: Բուլղարիայում այդ պատերազմն անվանեցին Ազատագրական պատերազմ:
Ռուսաստանի և Օսմանյան կայսրության միջև 1878թ. մարտի 3-ին կնքված Սան Ստեֆանոյի խաղաղ պայմանագրով Բուլղարիան դարձավ անկախ պետություն:

Прибывший в Армению с государственным визитом президент Республики Болгария Румен Радев утром 12 февраля посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване, где воздал дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
Радев возложил венок к мемориалу и цветы к вечному огню. Он также посадил ель в Аллее памяти мемориального комплекса, побывал в Музее-институте Геноцида армян.
Президента Болгарии сопровождали министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, мэр Еревана Тарон Маргарян и другие.
Народное собрание Болгарии на заседании 24 апреля 2015 года приняло резолюцию о признании «массового истребления» армян в Османской империи в период 1915-1922 годов. В соответствии с резолюцией 24 апреля объявлено в Болгарии Днем памяти жертв массового истребления армян в Османской империи.
В первоначальном предложении партии «Атака» предлагалось осудить Геноцид армянского населения, однако в ходе дебатов от этой формулировки было решено отказаться. Такое решение объясняется большим количеством болгар турецкого происхождения в стране.