Պետական այցով Հայաստան ժամանած Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևն փետրվարի 12-ի առավոտյան այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Նա ծաղկեպսակ է դրել հուշարձանին, եղևնի տնկել, այցելել Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ թանգարան:
Ծիծեռնակաբերդում Բուլղարիայի նախագահին ուղեկցել են ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
2015-ին Բուլղարիան դատապարտել է Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանությունը «զանգվածային սպանություններ» ձևակերպմամբ: Պատճառը թուրքական ծագումով բուլղարացիների մեծ քանակն է, որոնք միշտ դեմ են հանդես գալիս Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
1396-1878թթ. Բուլղարիան եղել է Օսմանյան կայսրության կազմում: 1876թ. Թուրքիան դաժանորեն ճնշեց ապրիլյան ապստամբությունը Բուլղարիայում: Սերբիան ու Չերնոգորիան պատերազմ հայտարարեցին Օսմանյան կայսրությանը: Ռուսաստանն աջակցեց սլավոնական ժողովրդներին և 1877թ. ապրիլի 24-ին պատերազմը սկսեց: Բուլղարիայում այդ պատերազմն անվանեցին Ազատագրական պատերազմ:
Ռուսաստանի և Օսմանյան կայսրության միջև 1878թ. մարտի 3-ին կնքված Սան Ստեֆանոյի խաղաղ պայմանագրով Բուլղարիան դարձավ անկախ պետություն:

Bulgarian president Rumen Radev visited the Armenian Genocide memorial in Yerevan on Monday, February 12, according to a tweet by the foreign ministry.
The Bulgarian leader laid flowers at the eternal fire and a wreath at the memorial and planted a tree at the Tsitsernakaberd Memory Alley.
Radev also toured the Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) and left a note in the Book of Memories.
The Bulgarian parliament on April 24, 2015 recognized the “mass extermination of Armenians in the Ottoman Empire in the period between 1915 and 1922 and declared April 24 a day of remembrance of the victims.” While the resolution passed by the National Assembly failed to describe the atrocities as Genocide, Turkey did summon the country’s ambassador to Ankara to express anger and disapproval.