ՌԴ Կինոյի և հեռուստատեսության պրոդյուսերների ասոցիացիան հրապարակել է VI մրցանակի հավակնորդների անունները՝ 2017-ի եթերաշրջանի արդյունքներով: Դա միակ մասնագիտական մրցանակաբաշխությունն է ՌԴ-ում, որին մասնակցող կինո- և հեռուստանախագծերը ընտրվում են ըստ պրոդյուսերների փորձագիտական գնահատականի:
Մրցանակաբաշխությունը 23 անվանակարգ ունի, որոնց հավակնորդների թվում քիչ չեն հայկական ազգանունները՝ Ռուբեն Դիշդիշյան, Սերգեյ Դանիելյան, Ռաֆայել Մինասբեկյան, Արամ Մովսեսյան, Էդուարդ Իլոյան, Մարինա Տեր-Առաքելյան:
«Լավագույն լիամետրաժ գեղարվեստական ֆիլմ» անվանակարգում ներկայացված է Ռուբեն Դիշդիշյանի աշխատանքը՝ «Առիթմիա» ֆիլմը:
«Լավագույն հեռուստատեսային ֆիլմ» անվանակարգում ներկայացված է «Փախչողը» ֆիլմը, որի պրոդյուսերների թվում է Ռաֆայել Մինասբեկյանը, ինչպես նաև 4 սերիանոց «Նախկին չեն լինում» ֆիլմը, որի պրոդյուսերներն են Ռուբեն Դիշդիշյանը, Սերգեյ Դանիելյանը և Արամ Մովսեսյանը:
«Լավագույն կատակերգական սերիալ» անվանակարգում հավակնորդների թվում են ՍՏՍ հեռուստաալիքի «Իվանովներ-Իվանովներ» և «Էլեոն հյուրանոցը» նախագծերը, որոնց գլխավոր պրոդյուսերն է Էդուարդ Իլոյանը:
«Լավագույն հեռուստատեսային անիմացիոն սերիալ» անվանակարգում ներկայացված ՍՏՍ հեռուստաընկերության «Ֆիքսիկներ» սերիալի ռեժիսորներից մեկը՝ Արսեն Խաչատուրյանը, ևս հավակնում է մրցանակի:
Հավակնորդների թվում է նաև գրիմի մասնագետ Մարինա Տեր-Առաքելյանը ՆՏՎ հեռուստաալիքի «Տառապանքի ուղիներով» հեռուստասերիալում աշխատանքի համար:
ՌԴ Կինոյի և հեռուստատեսության պրոդյուսերների ասոցիացիայի մրցանակը շնորհվում է 2013-ից: Ժյուրիի կազմում 30 կինոընկերության պրոդյուսերներ են ընդգրկված:Մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա մարտի 15-ին:

Ассоциация продюсеров кино и телевидения (АПКиТ) РФ объявила номинантов VI Премии по итогам 2017 эфирного года.
В лонг-лист из 23-х номинантов вошли 7 армянских имен и фамилий. Так, в номинации «Лучший телевизионный фильм» представлен фильм телеканала НТВ «Беглец», одним из продюсеров которого является Рафаел Минасбекян.
Продюсерами еще одного фильма, представленного в этой номинации, – «Бывших не бывает» Первого канала – являются сразу трое армян – Рубен Дишдишян, Сергей Даниелян, Арам Мовсесян.
В номинации «Лучший комедийный сериал» представлены сериалы телеканала СТС «Ивановы-Ивановы» и «Отель Элеон», одним из генеральных продюсеров которых является Эдуард Илоян.
В номинации «Лучший телевизионный анимационный сериал» представлен выходящий на СТС мультфильм «Фиксики», одним из режиссеров которого являетсяАрсен Хачатурян.
Имя Рубен Дишдишяна встречается в еще одной номинации: он является одним из продюсеров фильма «Аритмия», представленного в категории «Лучший полнометражный художественный фильм».
Кроме того, Марианна Тер-Аракелян представлена в номинации «Лучшая работа художника по гриму» за фильм «Хождение по мукам».
ПремияАПКиТ – единственный в России профессиональный приз, присуждаемый кино- и телепроектам на основании экспертной оценки продюсеров, а также отмечающий представителей индустрии, чья работа внесла значительный вклад в отечественный кинематограф и его развитие. Вручается ежегодно, начиная с 2013 года. Церемония VI Премии АПКиТ состоится 15 марта в банкетном зале «МИР».