13 Փետրվար 2018 - 11:58 AMT
ՌԴ նախագահի «Ռուսաստանի առաջնորդներ» համառուսաստանյան մրցույթի եզրափակիչ անցած մասնակիցների ցանկում երկու հայկական ազգանուն կա: Եզրափակչում է հայտնվել Սամվել Ավետիսյանը Սանկտ Պետերբուրգից, որը ներկայացնում է «Յուպիտեր» ՍՊԸ-ն ինժեներատեխնիկական նախագծման ոլորտից:
Եզրափակիչ է անցել նաև «Ստրոյտրանսնեֆետեգազ» ԲԸ գծային շինարարության զոդման աշխատանքների տեխնոլոգիաների խմբի ղեկավար Ավետիս Ասատրյանը:
Ինչպես ասվում է մրցույթի կայքում, եզրափակիչ է անցել 300 մասնակից, որոնցից յուրաքանչյուրը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի որոշմամբ 1 մլն ռուբլու չափով դրամաշնորհ կստանա ուսման համար: Նրանք կարող են ընտրել ՌԴ ցանկացած ուսումնական հաստատություն, որը կրթական արտոնագիր ունի:
Մրցույթի 103 հաղթողը մեկ տարվա ընթացքում խորհրդատություն կստանա նախագծի համակարգողներից, որոնց թվում են պետկառավարման մարմինների աշխատակիցներ, առաջատար մենեջերներ:

13 Февраль 2018 - 11:18 AMT
Так, финалистом конкурса стал Самвел Аветисян из Санкт-Петербурга, представляющий ООО «Юпитер» из сферы инженерно-технического проектирования, строительного контроля и авторского надзора.
В список финалистов вошел также руководитель группы технологий сварочных работ по линейному строительству АО «Стройтранснефтегаз» Аветис Асатрян.
Как сообщается на сайте конкурса, все 300 участников финала в соответствии с решением президента России Владимира Путина получают гранты на обучение в размере 1 миллиона рублей. Финалисты могут выбрать любое российское учебное заведение, имеющее образовательную лицензию.
103 победителя конкурса в течение года будут получать консультации от наставников проекта, среди которых представители государственных органов власти, топ-менеджеры крупнейших российских компаний.