Ռուս սահմանապահները հայ-թուրքական սահմանն ապօրինաբար հատած Թուրքիայի քաղաքացու են բռնել: Այս մասին, PanARMENIAN.Net ի հարցմանն ի պատասխան, հայտնել է Հայաստանում ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) սահմանային վարչության մամուլի ծառայությունը:
Սահմանային հսկողություն իրականացնողները Կարսի նահանգի Դիգոր շրջանի բնակիչ 1995 թվականին ծնված սահմանախախտին հայտանբերել են Արմավիրի մարզում՝ Ախուրյան գետի ափամերձ տարածքում:
«Վերջինս ձուկ բռնելու նպատակով անցել է Հայաստանի տարածք, ինչից ընդամենը մի քանի րոպե անց սահմանապահները բռնել են նրան», -հայտնում է վարչությունը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ թուրքական մամուլում լուրեր են շրջանառվում այն մասին, որ փետրվարի 12-ին հայաստանյան կողմի սահմանապահները հայտնաբերել են մեկ թուրք սահմանախախտի: Նա գետում ձուկ բռնելիս է եղել:
Նույն օրը թուրք ժանդարմները հայտնաբերել են չորս թուրք գյուղացու՝ Կարսի նահանգի Դիգոր շրջանում իրենց ձիերին փնտրելիս: Նրանք հայտնվել էին արգելված ռազմական գոտում:

Last weekend, a Turkish citizen was detained by the officers of the Border Service of the Federal Security Service of Russia in Armenia near Akhuryan River in Armavir province, the service confirmed to PanARMENIAN.Net.
During service, the Russian officers observed an unknown person who illegally crossed the Armenian-Turkish border and tried to fish in Armenia. A few minutes later the trespasser was detained.
During the verification process, it was established that the detained person is a resident of Karabag settlement of Digor district of Turkey, born in 1995. The Turkish national confessed to the offense committed.
According to the Russian Border Service, the Armenian police and the National Security Service were promptly notified of the incident.
The border intrusion was first reported on Tuesday, February 13, when four other Turkish citizens were caught in the restricted military area between the two countries.