Արցախում սրացումները կարող են վերածվել լայնամասշտաբ պատերազմի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Իր դաշնակցին օգնելու նպատակով կարող է ներքաշվել Ռուսաստանը: Այս մասին գրված է ԱՄՆ-ի հետախուզական ընկերակցության համաշխարհային պառնալիքների գնահատման զեկույցում:
«Երկու կողմերն էլ չեն ցանակնում փոխզիջումների գնալ, կա ներքին ճնշում: Ադրբեջանի կայուն ռազմական արդիականացումը և Հայաստանի կողմից ՌԴ-ից զենքի գնումը մեծացնում են լայնածավալ ռազմական գործողությունների վտանգը 2018-ին», -ասվում է զեկույցում:
Ավելի վաղ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն էին տարածել տարածաշրջանային վերջին այցի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հետ հանդիպումների արդյունքների վերաբերյալ, որտեղ ընդգծել էին 2017 թվականի հոկտեմբերին Ժնևում կայացած գագաթնաժողովի և նախորդ, մասնավորապես՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների շրջանակում ստանձնած պարտավորությունների հետևողական իրականացման կարևորությունը։
Համանախագահները խորը մտահոգություն էին հայտնել շփման գծում վերջերս գրանցված մարդկային զոհերի վերաբերյալ: Նրանք կոչ են արել կողմերին լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել լարվածությունը նվազեցնելու և հրադադարի ռեժիմը պահպանեկու ուղղությամբ, ինչպես որ պայմանավորվել են Ժնևում:

14 Февраль 2018 - 09:42 AMT
Напряжение вокруг Нагорного Карабаха (Республики Арцах) может перерасти в крупномасштабный конфликт между Арменией и Азербайджаном, который может привлечь Россию для поддержки своего регионального союзника – Армении. Об этом говорится в докладе об оценке угрозы в мире, составленном Разведывательным сообществом США.
«Обе стороны не хотят идти на компромисс, усиливая давление внутри стран, стабильная военная модернизация Азербайджана и приобретение Арменией нового российского оборудования в 2018 году могут привести к крупномасштабным боевым действиям», – говорится в докладе.
Ранее сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением по итогам встреч с президентами Армении и Азербайджана в ходе своего визита в регион. Сопредседатели выразили глубокую обеспокоенность по поводу недавних человеческих потерь на линии соприкосновения, призвали стороны предпринять дополнительные шаги для снижения уровня напряженности, как это было согласовано в Женеве, и соблюдать режим прекращения огня.
Сопредседатели также призвали стороны воздерживаться от подстрекательской риторики и провокационных действий.