Իսրայելի խորհրդարանի՝ Քնեսեթի ընդլայնված նիստում առաջին անգամ քննարկվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր սահմանելու մասին օրինագիծը: Օրինագիծը մերժվել է 41 դեմ և 28 կողմ ձայների հարաբերակցությամբ: Ձեռնպահներ չեն եղել:
Իսրայելը նախկինում ձեռնպահ էր մնում Հայոց ցեղասպանության թեմայով հանրային քննարկումներից և ազատ քվեարկությունից:
Օրինագծի հեղինակն էր «Եշ Աթիդ» («Ապագա կա») կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Յաիր Լափիդը, հայտնում է The Jerusalem Post-ը:
Քննարկման ժամանակ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Ցիպի Խոտովելին կոչ է արել պատգամավորներին դեմ քվեարկել օրինագծին, որն, ըստ նրա, հակասում է Իսրայելի արտաքին քաղաքականությանը:
Իսրայելի խորհրդարանի՝ Քնեսեթի Կրթության և սպորտի հանձնախումբը 2016-ի օգոստոսի 1-ին կայացած քննարկման ժամանակ պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:Հանձնաժողովում կայացած քննարկումից հետո Քնեսեթի Կրթության և սպորտի հանձնաժողովի նախագահ Յակոբ Մարգինը հայտարարել է, որ հանձնաժողովը պաշտոնապես ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը:

15 Февраль 2018 - 07:05 AMT
Израильский кнессет (парламент) отклонил законопроект о признании Геноцида армян и установлении дня памяти его жертв, поддержанный лидером партии «Еш Атид» Яиром Лапидом. Это был первый раз, когда законопроект обсуждался в расширенном заседании кнессета.
Законопроект был отклонен 41 голосом «против» и 28-ю – «за». Воздержавшихся не было, пишет .The Jerusalem Post.
«Нет причин, чтобы кнессет, который представляет народ, переживший Холокост, не признал Геноцид армян и не имел для него дня памяти», – заявил Лапид.
В свою очередь замминистра иностранных дел Израиля Ципи Хотовели заявила, что ведомство не будет занимать официальную позицию по этому вопросу «ввиду его сложности и дипломатических последствий, а также потому, что он имеет четкую политическую привязку».
Комиссия по образованию, культуре и спорту Кнессета Израиля на заседании 1 августа 2016 года признала Геноцид армян в Османской империи 1915 года.