Հեղինակավոր միջազգային լրատվամիջոց Al Jazeera-ն ֆոտոշարքով անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և պատերազմի մշտական սպառնալիքի տակ ապրող արցախցիներին:
Հեղինակ Գաս Փալմերը գրում է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը չի դադարել 1991 թվականին Խորհրդային Միության փլուզումից ի վեր:
«Ինչպես ասում է Արցախի Մարտունու շրջանի զորամասերից մեկի հրամանատարը՝ զորքերն այստեղ մշտապես պատրաստ են պատերազմի», – գրում է հեղինակը՝ հավելելով, որ պատերազմն այստեղ «լուռ» է:
Արցախցի Մարուսյա Բաբայանն Ալիշանում իր ժամանակավոր կացարանի դիմաց:
Փալմերն անդրադառնում է նաև ապրիլյան պատերազմին:
Արմինն ու իր պապիկը՝ Մարտակերտի իրենց տանը: Նրա հայրը զոհվել է առաջնագծում ծառայության ժամանակ, իսկ պապը կռվել է 1990-ականներին:
Մեքենա Մարտունիի սուպերմարկետի դիմաց: Ապրիլյան սրացումների ժանակ շատերն ուզում էին մնալ՝ չնայած լսում էին առաջնագծում փոխադարձ կրակի ձայնը:

Международная телекомпания Al Jazeera подготовила фоторепортаж о Републике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике), карабахском конфликте и живущих под постоянной угрозой войны жителях Арцаха.
Автор Гас Палмер рассказывает, что карабахский конфликт не прекращается после распада Советского Союза в 1991 году.
«Как говорит командир одной из воинских частей Мартунинского района Арцаха, войска тут всегда готовы к войне», – пишет автор, добавляя, что война я Арцахе «тихая».
Палмер также затрагивает тему апрельской войны 2016 года в Карабахе.
Маруся Бабаян стоит перед своим временным жилищем в деревне Алишан, созданным на территории старого военного госпиталя для размещения талишцев, покинувших свои дома во время апрельской войны 2016 года.
Армин и его дед у себя дома в Мартактере. Его отец был убит во время службы на линии фронта. Его дед сражался в войне начала 1990-х годов.
Автомобиль перед супермаркетом в городе Мартуни. Во время последней эскалации в апреле 2016 года многие жители хотели остаться на месте, хотя многим была слышна перестрелка на территории поселка.