19 Փետրվար 2018 - 13:36 AMT
Փետրվարի 18-ին ողբերգությամբ է ավարտվել Բարեկենդանի տոնը ՌԴ Դաղստանի Կիզլյար քաղաքում: Ուղղափառ եկեղեցու վրա զինված հարձակման հետևանքով եղել են մարդկային զոհեր և վիրավորներ: Զոհվածների թվում նաև հայուհի կա:
Հարձակման զոհ է դարձել ազգությամբ հայ ՌԴ քաղաքացիՆադեժդա Թերլիյանը, գրել է ՌԲԿ-ն իրավապահ մարմինների վրա հղումով:
Ականատեսներըպատմել են, որ հարձակվողները 2-ն են եղել` կին և տղամարդ։ Տղամարդը սպանվել է, իսկ կնոջը հաջողվել է փախչել:
Ըստ իրավապահների, հրաձգությունը կազմակերպել է 22 տարեկան Խալիլ Խալիլովը:Ռուսական ԶԼՄ-ները ՆԳՆ աղբյուրներից պարզել են, որ Խալիլովն ընդգրկված է եղել «Իսլամական պետություն»այսպես կոչված, «քնած բջջի» կազմում։

18 февраля врезультате теракта возле храма Георгия Победоносца в дагестанском Кизляре погибла армянка.
Прихожан православного храма в дагестанском городе Кизляр расстрелял из охотничьего ружья 22-летний житель села Кидеро Цунтинского района Дагестана Халил Халилов. Ответственность за теракт взяла на себя террористическая организация «Исламское государство» (ИГ).
Расстрел был приурочен к христианскому празднику – Прощеному воскресенью, пишет РБК.
Четыре женщины погибли на месте, в их числе и армянка Надежда Терлиян. Еще одна женщина умерла в больнице, несколько человек получили ранения. Сам нападавший убит.