Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությանը «Երևան և Զանգեզուր վերադառնալու մասին»: Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն կոչ է արել զերծ մնալ բոլոր հայտարարություններից ու գործողություններից, որոնք կարող են սրել իրավիճակը:
ԱԳՆ հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ Ֆրանսիան, հավատարիմ մնալով իր դիրքորոշմանը, կողմնակից է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծմանը բանակցությունների միջոցով:
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի դիրքորոշմանը նման հայտարարությունների վերաբերյալ, որոնք ոչ միայն հակասում են ԵԱՀԿ ՄԽ սկզբունքներին, այլև սպառնում են Հայաստանի գոյությանը՝ այդ երկրի ԱԳՆ-ն հայտարարել է. «Ֆրանսիան կոչ է անում ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին ազնվորեն աշխատել հակամարտությունը բանակցությունների միջոցով կարգավորելու ուղղությամբ, մասնավորապես, զերծ մնալ բոլոր հայտարարություններից ու գործողություններից, որոնք կարող են սրել իրավիճակը»:

Министерство иностранных дел Франции подвергло критике недавнее заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о «возврате исторических азербайджанских земель – Еревана и Зангезура». В МИД Франции призвали воздерживаться от любых действий, которые могут усугубить напряженность.
Как говорится в заявлении МИД, Франция продолжает сохранять приверженность поиску решения карабахского конфликта посредством переговоров.
В ответ на вопрос о позиции Франции относительно подобных высказываний, которые не только противоречат принципам Минской группы ОБСЕ, членом которой является Франция, но и угрожают Армении, в МИД Франции отметили: «Мы настоятельно призываем стороны конфликта добросовестно работать в этом направлении, в частности, воздерживаться от любых заявлений или действий, которые могут усугубить напряженность».