Հայաստանը հավակնում է ՏՏ ոլորտի առաջատարի դերը ստանձնել Կովկասի տարածաշրջանում: Այժմ երկրում մի քանի տեխնոպարկ է գործում, ասվում է ՀՀ ՏՏ ոլորտին նվիրված «Միր 24»-ի ռեպորտաժում:
Նշվում է, որ հայկական մուլտֆիլմերը նայում են ԱՊՀ ամբողջ տարածքում, 3D անիմացիայի ստուդիան դրանք ստեղծում է ռուսական ընկերությունների պատվերով: Գյումրիի տեխնոպարկում մուլտիպլիկատորները կատարում են արտադրության ամբողջ ցիկլը:
Մեկ այլ սրահում թեստավորում են սենսորային «մեյքափ հայելին»: «Սենսորային պանելի վրա այցելուն ընտրում է արտադրանքը սրահի բրենդերից: Կարող է տեսադաս դիտել կամ դիմահարդարում պատվիրել սրահի մասնագետին: Ամբողջ ընթացքը կարելի է նկարահանել, լուսանկարներ անել՝ տեսախցիկները մոնտաժվում են հայելու ներսում»,-պարզաբանել է ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչ Տիգրան Կոսեմյանը:
Այդ թիմի հաջողության մասին մյուսները միայն երազել կարող են: Կայքեր մշակողները պայմանագիր ունեն Համաշխարհային բանկի հետ: Ռեսուրս են ստեղծել Վաշինգտոնի գրասենյակի համար, որի սպասարկումն իրականացվում է Գյումրիից:
«Ապահովում ենք տվյալների անվտանգությունը, ՀԲ աշխատակիցների համար ներքին օգտագործման կայքում որոնումների արագությունը»,-ասել է ՏՏ ընկերության ներկայացուցիչ Ալիկ Վարդանյանը:
Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնը բացվել է 2014-ին: Այսօր այն հարթակ է ՏՏ 25 ընկերության համար: Այստեղ նաև պատրաստում են ապագա ծրագրավորողների: Դասընթացների մասնակիցները երիտասարդներ են: Ուսուցումն անվճար է և կես տարի է տևում, ասվում է ռեպորտաժում:
«Դասընթացի ավարտին բոլորը պրակտիկ պարապմունքներ կանցնեն տարբեր ՏՏ ընկերությունների մասնագետների հետ: Արդյունքում կընտրեն լավագույններին, որոնք կգան մեզ մոտ աշխատելու»,-ասել է Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնի կրթական բաժնի պետ Նարինե Խաչատրյանը:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով Հայաստանում ավելի քան 16.000 մասնագետ է զբաղվում: Նրանց օգնում է պետությունը: Ստարտափերն առաջին 5 տարում ազատվում են շահութահարկից, հետո՝ արտոնություններ են ստանում: Դրանից օգտվել է արդեն ավելի քան 200 ընկերություն:
Ընդհանուր առմամբ Հայաստանում աշխատում է ՏՏ ոլորտի ավելի քան 700 ընկերություն, որոնց շրջանառությունը կազմում է տարեկան 600 մլն դոլար:

22 Февраль 2018 - 09:35 AMT
Армения претендует на лидерство в IT-сфере в Кавказском регионе. Сейчас в республике действуют несколько технопарков, рассказывает «МИР 24» в репортаже, посвященном ИТ-сфере Армении.
Отмечается, что армянские мультфильмы смотрят во всем СНГ. Студия 3D-анимации создает их по заказу российских компаний. В Гюмрийском технопарке у мультипликаторов налажен весь цикл производства. В другом зале тестируют сенсорное «мейкап-зеркало».
«На сенсорной панели посетитель выбирает продукцию из брендов салона. Может посмотреть видеоурок или заказать макияж специалисту салона. Процесс можно снять на видео, сделать фото – камеры смонтируем внутри «зеркала»», – объясняет представитель IT-компании Тигран Косемян.
А об успехе этой команды многие другие могут только мечтать. У разработчиков сайтов контракт со Всемирным банком. Сделали ресурс для вашингтонского офиса. Поддержка и обслуживание – из Гюмри, отмечает СМИ.
«Обеспечиваем безопасность данных, скорость поиска на сайте внутреннего пользования сотрудников Всемирного банка», – отметил представитель IT-компании Алик Варданян.
Гюмрийский технологический центр открыли в 2014-ом. Сегодня это площадка для 25-ти IT-компаний. Здесь также готовят будущих программистов. Слушатели курсов – молодые люди. Обучение бесплатное, длится полгода.
«По завершении курса все пройдут практику со специалистами разных IT-компаний. По итогам отберут лучших, которые перейдут к ним на работу», – рассказывает глава образовательного отдела Гюмрийского технологического центра Нарине Хачатрян.
Информационными технологиями в Армении занимаются более 16-ти тысяч специалистов. Им помогает государство. Стартапы в первые 5 лет освобождают от налога на прибыль, затем они получают льготы. Этим воспользовались уже более 200 компаний.
Всего в Армении работают более 700 IT-компаний, оборот которых составляет 600 миллионов долларов в год.