Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը քննադատել է Նիդերլանդների խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկու բանաձևի ընդունումը: Համապատասխան հայտարարությունը տեղադրված է երկրի ԱԳՆ պաշտոնական կայքում:
«Խստորեն դատապարտում ենք Նիդերլանդների խորհրդարանի կողմից 1915 թվականի իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն ճանաչելու որոշումը», -նշվում է հայտարարության մեջ:
Երկրի ԱԳՆ դարձյալ հիշատակում է «Եվրոպայի կենտրոնում՝ Սրեբրենիցայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը»: «Մի երկրի խորհրդարանի որոշում, որի աչքի առաջ նման բան է կատարվել, տեղ չունի պատմության և արդարադատության մեջ», – ասված է հայտարարության մեջ:
Նիդերլանդների խորհրդարանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկու բանաձևը: Դրանք համահեղինակել է «Քրիստոնեական միության» պատգամավոր Ջոել Ուորդեվինդը։
Բանաձևերն ընդունվել են ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ: Առաջինը ճանաչում է հայերի ցեղասպանության իրականացման փաստը։ Երկրորդում նշվում է, որ Նիդերլանդների որևէ նախարար կամ պետքարտուղարը պետք է ներկա գտնվի Երևանում ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառումներին ապրիլին։

23 Февраль 2018 - 07:55 AMT
Министерство иностранных дел Турции выступило с решительным осуждением решения Нидерландов признать Геноцид армян в 1915 году. Об этом говорится в заявлении МИД Турции.
«Мы решительно осуждаем сегодняшнее решение нижней палаты парламента Нидерландов признать события 1915 года геноцидом», – говорится в заявлении.
Турция опять упоминает «геноцид в центре Европы – в Сребренице (1995 г.)».
«Необоснованные решения, принимаемые страной, допустившей в центре Европы геноцид в Сребренице (1995 г.), не имеют значения ни с точки зрения истории, ни с точки зрения правосудия»,- говорится в заявлении МИД Турции.
Ранее нижняя палата парламента Нидерландов абсолютным большинством голосов приняла две резолюции о Геноциде армян в Османской Турции. Решение было принято всеми политическими силами за исключением партии «Денк», представляющей интересы турецкой диаспоры в стране.
Первой резолюцией Нидерланды подтвердили принятое еще в 2004 году решение о признании Геноцида армян. А второй резолюцией парламентарии Нидерландов решили, что член кабинета министров 24 апреля 2018 года, а затем каждые пять лет будет присутствовать на мероприятиях поминовения жертв Геноцида армян в Ереване.