Ռուսական Sports.ru մասնագիտական կայքը ծավալուն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի ազգային հավաքականի և Լոնդոնի «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի ֆուտբոլային կարիերային՝ սկսած 13 տարեկանից:
Հոդվածում ասվում է, որ Հենրիխն իսկական հերոս և գերաստղ է իր երկրում: Նշվում է, որ թեև նրա պատմությունն ավելի նման է Գիգզի պատմությանը, քան Բեյլի, և Մխիթարյանը հազիվ թե զգա, թե ինչ բան է Եվրոյում կան Աշխարհի առաջնությանը խաղալը, սակայն նա թիվ 1-ը կլինի առաջիկա տարիներին, եթե ոչ տասնամյակներին: Պատմությունը սկսվում է Հենրիխի մանկական տարիներից, 90-ականների մասին նրա հիշողություններից: «Մենք գրեթե ջուր չունեինք, իսկ լույսը տալիս էին օրական 2 ժամ»,-հիշում է ֆուտբոլիստը, որը հիմա առնվազն 8 մլն եվրո է վաստակում», ասվում է հոդվածում:
Հեղինակը նշում է, որ 13 տարեկանում Մխիթարյանը հայտնվում է Բրազիլիայում, որտեղ նա անմոռանալի 4 ամիս է անցկացրել և պորտուգալերեն սովորել:
«Եթե Հայաստանում շեշտը դնում էին ֆիզիկական պատրաստության վրա, ապա Բրազիլիայում ավելի շատ գնդակի հետ կոնտակտին: Ուտում, ապրում և մարզվում էին նույն վայրում: Զարմանալի չէ, որ հետո Մխիթարյանը բավականին երկար կապրի «Շախտյորի» բազայում և շատ լավ կզգա իրեն՝ այդ ամենը գործի վրա առավելագույնս կենտրոնանալու նպատակով: Նույնիսկ հիմա Անգլիայում նրան հազվադեպ են տեսնում քաղաքում աղջկա (ընկերուհի ունի թե ոչ հայտնի չէ՝ նրա անձնական կյանքը մեծ գաղտնիք է) կամ ընկերների ուղեկցությամբ, իսկ ակումբների մասին ընդհանրապես խոսելն ավելորդ է»,-ասվում է հոդվածում:
Մխիթարյանի վերելքը սկսվեց «Շախտյորից», ուր նա տեղափոխվեց «Մետալուրգից»: Ինչպես ասվում է հոդվածում, այն ժամանկ քչերն էին հավատում, որ Մխիթարյանն այնքան կաճի, որ հետո նրան միլիոնների դիմաց կվաճառեն: «Ժամանակի հետ Մխիթարյանն այնքան համարձակ սկսեց խաղալ «Շախտյորում», որ նույնիսկ թիմի առաջատարը դարձավ՝ ստվերում թողնելով բրազիլացիներին: Նա արագ գերազանցեց «Շախտյորի» մակարդակն ու պատրաստ էր տրանսֆերի»,-գրում է հեղինակը:
«Անցումը «Բորուսիա» հեշտ չէր՝ ոչ միայն անծանոթ լեզվի, մշակույթի ու մթնոլորտի պատճառով: Առաջին խաղաշրջանն ակումբում խոստումնալից էր: Սակայն, երբ երկրորդ խաղաշրջանում անկում նկատվեց Կլոպի թիմում, Մխիթարյանը սկսեց ինքն իրեն մեղադրել, նույնիսկ տնից չէր ցանկանում դուրս գալ: Սակայն հայտնվեց փրկիչը՝ նոր մարզիչ Տուխելը: Նա լուրջ հայացքով նայեց հայ ֆուտբոլիստին ու ասաց. «Միկի, դու մեծ ֆուտբոլիստ կլինես»: Արդյունքում Մխիթարյանի գոլերի ու գոլային փոխանցումների անհավանական քանակը «Բորուսիայում» բերեցին նրան «Մանչեսթեր Յունայթեդ»՝ ակումբ, որի մասին նախկինում Հենրիխը միայն երազել կարող էր: «Տուխելն ինձ աստղ դարձրեց»,-երախտագիտությամբ ասում է Մխիթարյանը»,-գրում է Sports.ru-ն:
Նշվում է, որ ՄՅՈւ-ում, սակայն, չդասավորվեցին Մխիթարյանի հարաբերությունները գլխավոր մարզիչ Ժոզե Մոուրինյոյի հետ: «Պոեզիա ստեղծողից Մոուրինյոն չոր ինտենսիվություն, վազք ու աշխատանք էր պահանջում: Հատկապես սարսափելի էին ձախ եզրում ֆուտբոլիստին օգտագործելու մարզչի փորձերը: Մխիթարյանն ամեն ինչ արեց՝ նույնիսկ հասցրեց գոլային փոխանցումների ռեկորդ սահմանել ԱՊԼ-ում խաղաշրջանի մեկնարկին և կարիճի հիասքանչ գոլ խփել,… բայց խաղը չէր ստացվում»,-գրում է հեղինակը:
Սակայն, ինչպես ասվում է հոդվածում, «Արսենալ» տեղափոխվելով Մխիթարյանը կարող է շատ բան շահել՝ ավելի հարմարավետ սխեմա ստանալով Վենգերի մոտ, ավելի ստեղծագործ մարզիչ ունենալով: «Ակումբն ու ֆուտբոլիստը նման են: Մխիթարյանն էլ միայն հարմար պահի է սպասում ոտքի կանգնելու և հոռետեսների վրա ծիծաղելու համար: Հիմա, կարծես, իդեալական պահ է: Ակումբն ավելի նման է «Շախտյորին» և «Բորուսիային», որտեղ Մխիթարյանը զգում էր հարձակողական սամբայի բրազիլական հրճվանքը: Երկրպագուները կերգեն նրա պատվին, տրանսֆերի գումարի չի ճնշի, իսկ շուրջն ամեն ինչ նպաստավոր կլինի և կներվի այն, ինչը չեն ներում մի ակումբում, որն արդեն 5-րդ խաղաշրջանն անընդմեջ չի կարողանում հաղթել Անգլիայի առաջնությունում և չափից շատ բարդույթավորվում է դրանից»,-եզրափակում է հոդվածի հեղինակը:

Полузащитника сборной Армени и «Арсенала» Генриха Мхитаряна называют самым славным и любимым сыном Матери Армении со времен Римской Империи. И это не удивительно, ведь у себя в стране он настоящий герой и суперстар, говорится в статье Sports.ru, посвященной армянскому футболисту.
Отмечается, что он пережил войну, которая лишила тысячи армянских семей всех благ цивилизации даже после окончания боевых действий. «Мы почти вообще не имели воды, а свет могли включить только 2 часа в день», – вспоминает игрок, который сейчас зарабатывает не меньше 8 миллионов евро.
«В 13 лет его вытолкали в Бразилию. Там Генрих провел незабываемые 4 месяца и стал… полубразильцем. Выучил португальский. Между «Пюником» и «Сан-Паулу» тогда происходил обмен футболистами, и Мхитарян стал одним из 3-х счастливчиков своего возраста. Застенчивый парень получил доступ к богам своего дела в футбольном раю»,- говорится в статье.
Автор отмечает, что уже тогда Мхитарян отличился своим профессионализмом и в отличии от российских футболистов, которые «часто не хотят учить иностранные языки в европейских клубах», за 2 месяца до поездки начал учить язык, однако освоил португальский уже на месте.
Говоря о карьере Мхитаряна на Украине, отмечается, что 21-летнего легионера в первый же сезон сделали капитаномдонецкого «Металлурга», а потом его перекупил «Шахтер».
Мхитарян признается, что переход в дортмундскую «Боруссию» дался ему не слишком легко. «Мики чувствовал, что не имеет права развлекаться в клубах или ходить в рестораны. Много ночей провел, размышляя над неутешительным положением. Не хотел даже из дома выходить. Полное одиночество. И тут на помощь пришел тренер-спасатель»,- рассказывает издание.
Томас Тухель сделал то, что раскрутило армянскую машину в ее третьем сезоне на полную катушку.
«Он посмотрел на армянина смертельно серьезным взглядом и отметил: «Мики, ты будешь великим!». В итоге какое-то умопомрачительное количество голов и ассистов за «Боруссию» привело экс-звезду чемпионата Украины в «Манчестер Юнайтед» – клуб, о котором раньше только мечталось»,- говорится в статье.
В МЮ Генрих проваливался в некоторых матчах очень откровенно. Так, он мог исчезнуть и раствориться. Но не во всем его провале на «Олд Траффорд» виноват только он. Мхитарян просто не нашел правильного тренера в момент, когда все остальные мечты сбылись, отмечает издание.
По мнению автора статьи, главный тренер МЮ Жозе Моуринью неправильно использовал Мхитаряна: «Он требовал от создателя поэзии сухой интенсивности, беготни и работы «за станком». Особенно ужасны были неоднократные попытки тренера ставить его на левый фланг, где он откровенно терялся.Мхитарян раз переламывал ситуацию в свою пользу, но любой его промах образовывал огромную стену между игроком и тренером».
Отмечается, что переход Мхитаряна в «Арсенал» поможет получить армянину значительно более комфортную схему, более творческого тренера, который еще и умеет с особой любовью шлифовать атакующие бриллианты, а не загонять их в подвальные цеха для работяг.
«Они похожи друг на друга. Клуб и игрок. Мхитарян также только и ждет, чтобы снова встать и рассмеяться скептикам в глаза. Сейчас, кажется, наступает идеальный момент. «Канониры» наиболее похожи на «Шахтер» и «Боруссию», где Мхитарян чувствовал ту бразильскую радость атакующей самбы, которой заразился в 13. Его имя будут петь фанаты, на него не будет давить сумма трансфера, а все вокруг будут способствовать и прощать то, что не прощают в клубе, который уже 5-й сезон не может вспомнить, как оно – выигрывать чемпионат Англии, и слишком от этого комплексует»,- говорится в статье.