Ռուսական Յարոսլավլ քաղաքում մեկնարկել են «Սուսերով պարը» գեղարվեստական ֆիլմի նկարահանումները, որը կլինի առաջին լիամետրաժ կինոնկարը խորհրդային շրջանի մեծագույն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի մասին:
«Ֆիլմի նկարահանումների առաջին շրջանն անցնում է Յարոսլավլում, որտեղ նկարահանվում են Արամ Խաչատրյանի հանդիպումները խորհրդային շրջանի հայտնի ջութակահար Դավիթ Օյստրախի և հայտնի կոմպոզիտոր Դմիտրի Շոստակովիչի հետ»,-ասել է կինոժապավենի պրոդյուսեր Տիգրան Մանասյանը, հայտնում է rusarminfo-ն:
Յարոսլավլից հետո 2018-ի ապրիլին նկարահանող խումբը կմեկնի Հայաստան՝ նկարահանումները կանցնեն Երևանում, Դիլիջանում, Խոր Վիրապում:
Ֆիլմի գործողությունները հիմնականում ծավալվում են 1942-ին, երբ Կիրովի անվան (Մարիինյան) թատրոնը տարհանվեց Ուրալ, որտեղ Արամ Խաչատրյանն ավարտին հասցրեց «Գայանե» բալետը: Գործողությունները ծավալվում են նաև Հայաստանում, որտես 1939-ին կոմպոզիտորը գրել է «Երջանկություն» բալետը:
«Սուրերով պարի» ռեժիսորն է դեռևս խորհրդային շրջանից հայտնի Յուսուպ Ռազիկովը: Կինոնկարի արտադրողն է Ռուբեն Դիշդիշյանի «Մարս Մեդիա» ռուսաստանյան ընկերությունը, իսկ հայկական կողմից պրոդյուսերն է Կարեն Ղազարյանը:
Պլանավորվում է, որ Արամ Խաչատրյանին նվիրված առաջին գեղարվեստական ֆիլմն էկրան կբարձրանա 2018-ի վերջին կամ 2019-ի սկզբին: Ֆիլմի ստեղծմանը ֆինանսապես աջակցելու են ՀՀ ու ՌԴ մշակույթի նախարարությունները:
Խաչատրյանը 20-րդ դարի ամենաճանաչված հայ կոմպոզիտորն էր, ինչպես նաև հայկական առաջին բալետի, սիմֆոնիայի, կոնցերտի և ֆիլմի երաժշտության հեղինակը։ Հետևելով ռուսական երաժշտության ավանդույթներին՝ նա իր ստեղծագործություններում օգտագործել է հայկական և կովկասյան, արևելյան և արևմտյան Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի ժողովրդի ազգային երաժշտությունը:

В Ярославле стартовали съемки художественного фильма «Танец с саблями» – первой полнометражной художественной кинокартины, посвященной выдающемуся советскому композитору армянского происхождения Араму Хачатуряну. Об этом рассказал продюсер кинокартины Тигран Манасян.
«Первый съемочный цикл художественного фильма проходит в городе Ярославль, где снимаются сцены встречи Арама Хачатуряна с известным советским скрипачом Давидом Ойстрахом и выдающимся композитором Дмитрием Шостаковичем», — рассказал Манасян, пишет РУСАРМИНФО.
После Ярославля в апреле 2018 года съемочная группа отправится в Армению. На родине композитора съемки будут проходить в Ереване, Дилижане и Хор Вирапе.
Основное действие картины происходит в 1942 году, когда Кировский (Мариинский) театр был эвакуирован на Урал, где Арам Хачатурян закончил писать балет Гаянэ. Действия художественного фильма разворачиваются также в Армении, где в 1939 году композитор написал балет «Счастье»․
Режиссером и сценаристом «Танца саблями» является известный советский, узбекский и российский кинорежиссер Юсуп Разыков. Производитель кинокартины — российская кинокомпания «Марс Медиа» Рубена Дишдишяна, продюсер с армянской стороны — Карен Казарян.
Премьера первого в истории художественного фильма об Араме Хачатуряне запланирована на конец 2018-го начало 2019 года.