ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 37-րդ նստաշրջանին Հայաստանը ներկայացնում է Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձև, որով Կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը նշվելու է գործողությունների հստակ առաջարկություններով և անդրադարձ է կատարվելու այս ուղղությամբ ՄԱԿ-ի և նրա անդամ երկրների գործունեությանը: Այդ մասին ՄԱԿ-ում հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«2015թ. Հայաստանի նախաձեռնությամբ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը միաձայն ընդունեց Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձև: Որպես դրա շարունակություն` կրկին մեր նախաձեռնությամբ, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան դեկտեմբերի 9-ը հռչակեց Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի միջազգային օր: Ինչպես վերջերս նշել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Մայքլ Մյոլլերը. «Հայաստանն առաջատար դեր է ստանձնել 1948 թվականին ընդունված Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի կիրառման պաշտպանության գործում»,-ասել է նախարարը:
Նա հավելել է, որ աշխարհի տարբեր մասերում՝ հենց մեր աչքերի առջև, կատարվող էթնիկ և կրոնական խմբերի դեմ ինքնությամբ պայմանավորված հանցագործությունները, բացահայտ կերպով ի ցույց են դնում, որ աշխարհը զերծ չէ այս «նողկալի արհավիրքից» և կանխարգելման օրակարգի վերակենդանացմանն ուղղված միջազգային ջանքերի կրկնապատկումը շարունակում է հրամայական մնալ:
«Դեկտեմբերի 9-ին մենք Երևանում հյուրընկալելու ենք Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության երրորդ գլոբալ ֆորումը։ Այն կարևոր հարթակ կհանդիսանա այս զազրելի հանցագործության դեմ մեր միասնական պայքարի վճռականության արտացոլման, դրա շուրջ իրազեկվածության բարձրացման և կրթության խրախուսման միջոցով ցեղասպանությունների կանխարգելման համար»,- ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը։
2015 թվականի մարտի 27-ին Ժնևում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 28-րդ նստաշրջանում կոնսենսուսով ընդունվեց Հայաստանի նախաձեռնած Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևը (“Prevention of genocide”): Հայաստանի նախաձեռնած բանաձևում ընդգծվում է, որ ցեղասպանության հանցագործության ժխտման և արդարացման փորձերը վտանգում են անպատժելիության դեմ պայքարը, խոչընդոտում են ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված ջանքերին: Բանաձևի համաձայն, նախատեսվում է նաև ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով համակարգողների համաշխարհային ցանցի ստեղծում:

Armenia has presented a resolution on Genocide Prevention during the latest session of the United Nations Human Rights Council which will mark the 70th anniversary of the UN’s Genocide Convention, foreign minister Edward Nalbandian said on Tuesday, February 27.
“In 2015 upon the initiative of Armenia the United Nations Human Rights Council passed a unanimous Resolution on the Genocide Prevention,” Nalbandian said at the high level segment of the 37th session of the UN Human Rights Council.
“In its development, again upon our initiative, the UN General Assembly assigned December 9 as an International Day of Commemoration of the Victims of Genocide. As recently the United Nations Under Secretary General Mr. Michael Møller stated, ‘Armenia has become a leading voice for safeguarding the importance of the 1948 Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide’.
“During this session of the Human Rights Council Armenia presents a resolution on Genocide Prevention which will mark the 70th anniversary of the Convention with specific recommendations for actions and reflect on the activities of the UN and its member states in this regard..
“On December 9 we will host the Third International Global Forum Against the Crime of Genocide in Yerevan. It will stand as a solid platform for manifestation of our collective resolve against the recurrences of this heinous crime, for raising awareness and promoting education for the prevention of Genocides.”