28 Փետրվար 2018 - 07:48 AMT
Փետրվարի 25-ին Բրյուսելի Ս. Մարիամ Մագդաղենացի հայկական եկեղեցում տեղի է ունեցել 1988թ. փետրվարի 27-29-ին սումգայիթյան ջարդերի զոհերի հիշատակին նվիրված հոգեհանգստյան կարգ։
Պատարագին ներկա էին Բելգիայում աշխատանքային այցով գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի դեպարտամենտի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը, Բելգիայի Թագավորությունում ՀՀ դեսպանության և ՆԱՏՈ-ում Հայաստանի Մշտական ներկայացուցչության դիվանագետներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, հայտնում է Արցախի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Պատարագից հետո Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքար-հուշարձանի մոտ Բելգիայի հայկական կազմակերպությունների կողմից կազմակերպվեց սումգայիթյան ջարդերի զոհերի հիշատակին նվիրված հանրահավաք և ծաղկեպասկների տեղադրման արարողություն։
Փետրվարի 27-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Ժնևում Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդի 37-րդ նստաշրջանի ամբիոնից խոսել է 30 տարի առաջ Սումգայիթում տեղի ունեցած հայկական ջարդերից՝ նշելով, որ Ադրբեջանը դիմում է ամեն միջոցի ձգտելով կոծկել այս ոճրագործությունները, խուսափել պատասխանատվությունից:

25 февраля в армянской церкви Святой Марии Магдалины в Брюсселе состоялась поминальная служба в память жертв сумгаитских погромов 27-29 февраля 1988 года. Об этом сообщает пресс-служба МИД Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
На литургии присутствовали находящаяся с рабочим визитом в Бельгии заместитель министра иностранных дел НКР Армине Алексанян, глава департамента офиса защитника прав человека НКР Артак Бегларян, дипломаты посольства Республики Армения в Королевстве Бельгия и постоянного представительства Республики Армении в НАТО, представители армянской общины Бельгии.
Затем армянская община Бельгии у памятника-хачкара в память жертв Геноцида армян 1915 года организовала митинг, посвященный памяти жертв сумгаитских погромов и церемонию возложения венков.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выступил на встрече на высшем уровне в рамках 37-й сессии Совета по правам человека ООН, затронув тему погромов в Сумгаите и отметив, что Азербайджан использует любые способы, чтобы скрыть преступления против армян.