Ֆրանսահայ ռեժիսոր Առնո Հայաջանյանը գեղարվեստական ֆիլմ կնկարահանի Ղարաբաղի՝ ժողովրդի, կյանքի ռիթմի և շատ այլ բաների մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net -ին է պատմել ինքը երիտասարդ ռեժիսորը՝ նշելով, որ ֆիլմի նկարահանումները մեկնարկելու են 2019-ի ձմռանը:
«Արցախ» դրամայի սյուժեի կենտրոնում կլինեն իրական իրադարձությունների հիման վրա տարբեր մարդկանց պատմությունները: Դրամատիկ, տեղ-տեղ հումորային ֆիլմը կպատմի ընկերության, հայրենասիրության, երիտասարդության, մշակույթի, ընտանիքի մասին:
«Ֆիլմում մոտ 20 կերպար կլինի, որոնք իրենց փոքր պատմությունները կպատմեն: Ֆիլմը խճանկարի կնմանվի»,-ասել է փարիզաբնակ ռեժիսորը:
Ֆիլմը Ղարաբաղը կներկայացնի աշխարհրին հետաքրքիր բնակիչների միջոցով: «Արցախը» էկրան կբարձրանա 2019-ին:
Այժմ ռեժիսորն աշխատում է «Այլևս հերոսներ չկան» կարճամետրաժ ֆիլմի վրա:
2014-ին Հայաջանյանը նկարահանել է «Վատ աղջիկը» կարճամետրած ֆիլմը Լաուրա Դեսպրեյնի պիեսի մոտիվներով, որը մասնակցել է 23 միջազգային կինոփառատոնի: 2015-ին ռեժիսորը ներկայացրել է «Քարե արահետներ» (Stony Paths) փաստագրական ֆիլմը, որը 2016-ի ապրիլին հատուկ մրցանակ է ստացել Իսմայլիի միջազգային կինոփառատոնում, իսկ հուլիսին մասնակցել է երևանյան «Ոսկե ծիրանին»: Հայաջանյանը շարունակել է աշխատանքն այդ ուղղությամբ՝ թողարկելով «Մենք ենք մեր սարերը» փաստագրական ֆիլմը, ինչպես նաև «Խուլ սրտեր» կարճամետրաժը:

French-Armenian film director Arnaud Khayadjanian is readying a feature drama about Nagorno Karabakh (Artsakh), its people, the rhythm of life and much more.
Titled “Artsakh”, the movie centers on universal stories, inspired by true events, with Khayadjanian paying homage to Karabakh, an emerging country.
Sometimes funny, sometimes dramatic, “Artsakh” addresses a variety of themes such as friendship, patriotism, youth, culture, family.
“It is a ‘hyperlink movie’ which shows many characters (around 20) telling several little stories”, Paris-based Khayadjanian said in a conversation with PanARMENIAN.Net.
“It's like a mosaic”.
In the film, the people of Karabakh introduce themselves to the world through endearing characters, the film’s description on Kickstarter says.
In 2014, Khayadjanian adapted a French play by Laura Desprein into a short film entitled “Bad Girl” which has been selected in 23 international festivals including Uppsala International Short Film Festival. The winner of the award "Uppsala Grand Prix" and the winner of the Uppsala Film Jackdaw for Best Children's Film are eligible for an Academy Award nomination.
Also, “Bad Girl” won both Vimeo Prize and Jury Prize in Sundance Channel Shorts contest.
In September 2015, Khayadjanian released “Stony paths”, a documentary inspired by the story of his Armenian great-grandparents, and went on to direct his second documentary “We are our mountains”, as well as the short film “Deaf hearts”.
The director is now developing the short film “No more heroes” and the feature “A final burst”, while the film about Artsakh will go into production next winter and will hit the big screens in 2019.