Ֆրանսահայ ռեժիսոր Առնո Հայաջանյանը գեղարվեստական ֆիլմ կնկարահանի Ղարաբաղի՝ ժողովրդի, կյանքի ռիթմի և շատ այլ բաների մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net -ին է պատմել ինքը երիտասարդ ռեժիսորը՝ նշելով, որ ֆիլմի նկարահանումները մեկնարկելու են 2019-ի ձմռանը:
«Արցախ» դրամայի սյուժեի կենտրոնում կլինեն իրական իրադարձությունների հիման վրա տարբեր մարդկանց պատմությունները: Դրամատիկ, տեղ-տեղ հումորային ֆիլմը կպատմի ընկերության, հայրենասիրության, երիտասարդության, մշակույթի, ընտանիքի մասին:
«Ֆիլմում մոտ 20 կերպար կլինի, որոնք իրենց փոքր պատմությունները կպատմեն: Ֆիլմը խճանկարի կնմանվի»,-ասել է փարիզաբնակ ռեժիսորը:
Ֆիլմը Ղարաբաղը կներկայացնի աշխարհրին հետաքրքիր բնակիչների միջոցով: «Արցախը» էկրան կբարձրանա 2019-ին:
Այժմ ռեժիսորն աշխատում է «Այլևս հերոսներ չկան» կարճամետրաժ ֆիլմի վրա:
2014-ին Հայաջանյանը նկարահանել է «Վատ աղջիկը» կարճամետրած ֆիլմը Լաուրա Դեսպրեյնի պիեսի մոտիվներով, որը մասնակցել է 23 միջազգային կինոփառատոնի: 2015-ին ռեժիսորը ներկայացրել է «Քարե արահետներ» (Stony Paths) փաստագրական ֆիլմը, որը 2016-ի ապրիլին հատուկ մրցանակ է ստացել Իսմայլիի միջազգային կինոփառատոնում, իսկ հուլիսին մասնակցել է երևանյան «Ոսկե ծիրանին»: Հայաջանյանը շարունակել է աշխատանքն այդ ուղղությամբ՝ թողարկելով «Մենք ենք մեր սարերը» փաստագրական ֆիլմը, ինչպես նաև «Խուլ սրտեր» կարճամետրաժը:

Французский режиссер армянского происхождения Арно Хаяджанян снимет художественный фильм о Карабахе, его народе, ритме жизни и многом другом. Об этом PanARMENIAN.Net рассказал сам молодой режиссер, отметив, что съемки фильма стартуют зимой 2019 года.
В центре сюжета драмы под названием «Арцах» будут истории и рассказы разных людей, основанные на реальных событиях. Местами смешной, местами драматичный «Арцах» затронет такие темы, как дружба, патриотизм, молодость, культура, семья.
«В фильме будет много разных персонажей – около 20, которые расскажут разные маленькие истории. Фильм похож на мозаику»,- отметил проживающий в Париже режиссер.
Фильм представит миру Карабах посредством его интересных жителей. «Арцах» выйдет на экраны в 2019 году.
В настоящее время режиссер работает над короткометражным фильмом «Больше нет героев».
В 2014 году Хаяджанян адаптировал французскую пьесу Лауры Деспрейн в короткометражном фильме под названием «Плохая девочка», который попал на 23 международных фестиваля, включая Международный фестиваль короткометражных фильмов в Уппсале.
В 2015 году режиссер представил документальный фильм «Каменистые тропы» (Stony Paths), который в апреле 2016 года он выиграл специальный приз жюри на Международном кинофестивале Исмаилии (Ismailia International Film Festival), а в июле был представлен на Ереванском международном кинофестивале «Золотой абрикос» и включен в программу «Армянская панорама». Хаяджян продолжил работать в этом направлении, выпустив документальный фильм «Мы – наши горы», а также короткометражный фильм «Глухие сердца».