Հայաստան-Թուրքիա սահմանը հսկվում է ջերմային տեսախցիկներով: Այս մասին գրում է թուրքական «Աքշամ» պարբերականը՝ ներկայացնելով Կարսի սահմանին տեղակայված սահմանային պարեկակետերից մեկի սահմանապահների առօրյան:
Աղբյուրը հայտնում է, որ սահմանին տեղադրված ջերմային տեսախցիկները թույլ են տալիս անմիջապես արձանագրել սահմանահատումները և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել։
Պարեկակետից դիատրկվում է Հայաստանի հետ մոտ 10 կմ սահմանային տարածք, որտեղ հերթափոխով շուրջօրյա խիստ հսկողություն է իրականացվում դիտակետերից՝ «նույնիսկ 15 աստիճան ցրտի» պայմաններում:
Ավելի վաղ, Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուն հայտնել էր, որ Հայաստանի և Վրաստանի հետ սահմանը վերահսկվելու է էլեկտրոնային համակարգի միջոցով:

The Armenian–Turkish border is now monitored through thermographic cameras, Aksam newspaper says in a story about the everyday life of border guards in one of the patrol stations in Kars.
According to the paper, the thermographic cameras installed in September 2017 enable the guards to immediately record border violations and take appropriate measures.
Some 10-kilometer border section is monitored from the patrol station from where “strict control is carried out round the clock.”
Turkey earlier announced plans to install electronic control systems along its borders with Armenia and Georgia.