Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) բաց նամակով դիմել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հատկացումների հանձնաժողովին, որը որոշելու է 2019 ֆինանսական տարվա հատկացումերի քանակը: Հանձնախումբը խնդրում է որպես օգնություն 70 մլն դոլար հատկացնել Հայաստանին և Արցախին:
Գումարը հատկացվելու է Արցախի ականազերծման և վերականգնման, շփման գծում կրակոցների լոկատորների տեղակայման վերաբերյալ Ռոյս-Էնգելի առաջարկի իրականացման, ԱՄՆ և ՀՀ միջև տնտեսական և ռազմական կապերի ընդլայնման համար, ինչպես ՀՀ-ին աջակցության համար որպես Մերձավոր Արևելքից փախստականներին ընդունող երկիր:
Մասնավորապես, $6 մլն կուղղվի Արցախի ականազերծման և վերականգնման համար, $4 մլն Արցախում խաղաղության պահպանմանը, $30 մլն որպես տնտեսական և $10 մլն որպես ռազմական օգնություն Հայաստանին, իսկ $20 մլն-ն առաջարկվում է ուղղել փախստականների ընդունման հետ կապված խնդիրների լուծմանը:
Հանձանխումբը խնդրում է նաև կասեցնել ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին:
Բաց նամակը ԱՄՆ Սենատի հանձնախմբին է ուղղել Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի կառավարության հետ կապերի գծով տնօրեն Րաֆֆի Կարակաշյանը:
2016-ի փետրվարին Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը դիմել էր ԱՄՆ իշխանություններին՝ պահանջելով ավելացնել ՀՀ-ին և Արցախին տրամադրվող ֆինանսական օգնության ծավալը, ամրապնդել հայ-ամերիկայն առևտրային կապերը:

1 Март 2018 - 10:41 AMT
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) обратился в комиссию Сената США по разработке законопроекта о внешней помощи страны на 2019 фискальный год. В открытом письме ANCA просит выделить Армении и Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) 70 млн долларов в качестве помощи.
Данная сумма пойдет на на разминирование и реабилитацию Арцаха, реализацию предложения Ройса-Энгеля по размещению стрелковых локаторов вдоль линии соприкосновения, расширения экономических и военных связей между США и Арменией и поддержания страны как регионального убежища для беженцев с Ближнего Востока.
В частности, $6 млн уйдет на завершение разминирования и реабилитацию Арцаха,$4 млн – на содействие миру в Арцахе;$30 млн – на экономическую, $10 млн – на военную помощь Армении, а $20 млн – для решения вопросов беженцев из Ближнего Востока.
Также в письмеANCA было прошение о приостановке военной помощи США Азербайджану.
Открытое письмо было направлено в комиссию Сената США директором по связам с правительством ANCA Раффи Каракашьяном.
ANCA в феврале 2016 года обратился к властям США с требованием увеличить размер финансовой помощи, оказываемой Армении и Нагорному Карабаху, а также укрепить армяно-американские торговые связи.