Արցախի Մարտակերտի շրջանի Մատաղիս համայնքում 2018-ին մեկնարկելու են դպրոցական նոր մասնաշենքի, մանկապարտեզի նոր շենքի շինարարությունը, ինչպես նաև 27 բնակելի տների վերանորոգման աշխատանքները:
Այս մասին ասել է Մատաղիսի համայնքի ղեկավար Զավեն Ավանեսյանն՝ ավելացնելով, որ դպրոցական նոր մասնաշենքն ունենալու է նաև նկուղային հարկ՝ նախատեսված ապաստարանի համար և սպորտդահլիճ, հայտնում է «Արցախպրեսը»:
«Ներկայումս դպրոցում սովորում է ավելի քան 100 աշակերտ: Շենքը կառուցվել էր 2007 թվականին, և քանի որ այն ժամանակ կրթությունը տասնամյա էր, դասասենյակների քանակը հարմարեցված էր այդ համակարգին: Բացի դրանից, առաջացել է նաև սպորտդահլիճի խնդիր: Նոր մասնաշենքում նախատեսվում է երկու դասասենյակների ավելացում»,- նշել է Ավանեսյանը:
Անդրադառնալով մանկապարտեզին՝ համայնքի ղեկավարն ասել է, որ այստեղ է հաճախում 30 երեխա՝ չնայած որ շենքային պայմանները չեն համապատասխանում արդի պահանջներին: Երկու շենքերի նախագծերն արդեն պատրաստ են. շինարարական աշխատանքներն իրականացվելու են պետական միջոցներով:
Ավանեսյանի խոսքով՝ մանկապարտեզի հին շենքը հնարավոր է՝ ծառայի նաև ակումբի համար, քանի որ գյուղում այն բացակայում է: 27 բնակելի տների վերանորոգման աշխատանքները ևս կիրականացվեն պետական միջոցներով:
Համայնքի ղեկավարի խոսքով՝ բնակիչների կողմից կատարվել է 190 հա աշնանացան, պլանավորվում է իրականացնել 50 հա գարնանացան: Մատաղիսցիները զբաղվում են նաև բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակմամբ, սակայն հիմնականում իրենց տնամերձ հողամասերում:
2017 թվականին բարեկարգվել են գյուղամիջյան ճանապարհները, ինչպես նաև լուծվել է գյուղի փողոցների գիշերային լուսավորության հարցը:

В 2018 году в селе Матагис Мартакертского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) начнется строительство нового школьного здания, здания детского сада, а также ремонт 27 жилых домов. Об этом сообщил глава села Матагис Завен Аванесян, добавив, что новое школьное здание будет иметь подвальное помещение, предназначенное для убежища, и спортзал.
«На данный момент школа имеет более 100 учащихся. Здание было построено в 2007 году, и поскольку на тот момент период школьного образования составлял 10 лет, то и количество классных комнат было адаптировано под эту систему. Кроме того, возникла проблема отсутствия спортивного зала. В новом школьном здании предусматривается увеличение классных комнат на 2», – отметил Аванесян, передает Artsakhpress.am.
Обращая внимание на детский сад, глава села сообщил, что туда ходят 30 детей, несмотря на то, что условия здания не соответствуют современным требованиям. Проекты двух зданий уже готовы: строительство будет осуществляться за счет государственных средств.
По словам Аванесяна, старое здание детского сада возможно станет клубом, которого нет в селе. Ремонт 27 домов также будет осуществлен за счет государственных средств.
Как сообщил глава села, озимый посев жителями составил 190 га, и планируется реализация 50 га ярового посева.
Жители Матагиса также занимаются выращиванием овощей и фруктов, но в основном на своих земельных участках.
Также Аванесян отметил, что в 2017 году были улучшены дороги в деревне, и был решен вопрос ночного освещения улиц.