Արցախի և Ֆրանսիայի քաղաքների միջև համագործակցությունը Արցախի Հանրապետության՝ միջազգային կապերի զարգացմանն ուղղված քաղաքականության կարևոր բաղադրիչներից մեկն է։ Այդ մասին հայտարարել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը ֆրանսիական Բուկ-Բել-Էր քաղաքի քաղաքապետ Ռիշար Մալիեի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Մասիս Մայիլյանը երախտագիտություն է հայտնել Ռիչարդ Մալիեին` Ասկերան քաղաքի հետ ապակենտրոնացված համագործակցության հաստատման և զարգացման հարցում սկզբունքային և հետևողական դիրքորոշման համար։
Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է Արցախում ֆրանսախոսության զարգացման կարևորությունը՝ ֆրանսերենին և ֆրանսիական մշակույթին հաղորդակից լինելու համար պայմանների ստեղծման տեսանկյունից, հայտնում է Արցախի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Բուկ-Բել-Էրի քաղաքապետը, իր հերթին, պատրաստակամություն է հայտնել՝ ընդլայնելու երկու ժողովուրդների միջև հարաբերությունները։ Այս համատեքստում կողմերը մտքեր են փոխանակել համագործակցության գործնական ասպեկտների և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող նախագծերի իրականացման վերաբերյալ:

5 Март 2018 - 14:40 AMT
5 марта министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Масис Маилян принял делегацию французского города Бук-Бель-Эр, возглавляемую мэром Ришаром Малье. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
Мэр Бук-Бель-Эр выразил готовность к расширению отношений между двумя народами. В этом контексте стороны обменялись мнениями по практическим аспектам сотрудничества и реализации проектов, представляющих взаимный интерес.
Маилян выразил признательность Малье за принципиальную и последовательную позицию в вопросе установления и развития децентрализованного сотрудничества с городом Аскераном.
Глава МИД Арцаха отметил, что сотрудничество между городами НКР и Франции является одной из важных составляющих политики Республики Арцах по развитию международных связей. В этом контексте Маилян подчеркнул важность развития франкофонии в Арцахе с точки зрения создания условий для приобщения к французскому языку и культуре.