Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) հավաքական օդուժի զորավարժություններ կանցկացնի 2018-ին, որոնք կանցնեն նոր ձևաչափով: Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը ճեպազրույցում՝ հավելելով, որ նախատեսվում է զորավարժությունների անցկացման տարածաշրջան Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զորակազմերի փոխադրում:
«Մարտական եղբայրություն» զորավարժություններն անցկացվելու են 2018-ի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Զորավարժություններն անցկացվելու են հոկտեմբեր-նոյեմբերին հավաքական պատասխանատվության Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում»,-ասել է Սիդորովը:
Սիդորովը նաև հայտարարել է, որ իրավասություն չունի ինքնուրույն միջամտելու այս կամ այն հակամարտությանը, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի, քանի որ դա հակասում է պետությունների ինքնիշխանության սկզբունքին, սակայն կազմակերպությունը պարտավորություններ ունի Հայաստանի առջև:

6 Март 2018 - 12:47 AMT
В 2018 году в Европе планируется провести в два раза больше военных учений, чем в 2017 году. Об этом сообщил на пресс-конференции начальник объединенного штаба Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) генерал-полковник Анатолий Сидоров.
Он уточнил, что ОДКБ проведет в октябре-ноябре учения коллективных авиационных сил. «В этом году проведем учения коллективных авиационных сил. Сроки – октябрь-ноябрь 2018 года. Место проведения – Центральноазиатский регион коллективной безопасности», – сказал он, пишет ТАСС.
По его словам, в ходе учений, в частности, будут отрабатываться задачи по переброске воинских контингентов в район учений.
Сидоров уточнил, что сейчас создается объединенное управление, которое отработает вопрос планирования переброски войск. Он напомнил, что в 2018 году также планируются учения «Боевое братство», которые пройдут на территории четырех государств – членов ОДКБ, в числе которых и Армения.