Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) հավաքական օդուժի զորավարժություններ կանցկացնի 2018-ին, որոնք կանցնեն նոր ձևաչափով: Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը ճեպազրույցում՝ հավելելով, որ նախատեսվում է զորավարժությունների անցկացման տարածաշրջան Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զորակազմերի փոխադրում:
«Մարտական եղբայրություն» զորավարժություններն անցկացվելու են 2018-ի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Զորավարժություններն անցկացվելու են հոկտեմբեր-նոյեմբերին հավաքական պատասխանատվության Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում»,-ասել է Սիդորովը:
Սիդորովը նաև հայտարարել է, որ իրավասություն չունի ինքնուրույն միջամտելու այս կամ այն հակամարտությանը, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի, քանի որ դա հակասում է պետությունների ինքնիշխանության սկզբունքին, սակայն կազմակերպությունը պարտավորություններ ունի Հայաստանի առջև:

The Collective Security Treaty Organization, a post-Soviet security bloc, will hold exercises of joint air forces in October-November 2018, Chief of the Allied Staff of the CSTO, Colonel-General Anatoly Sidorov, told a news conference on Tuesday, March 6, according to TASS.
Headquartered in Moscow, the CSTO, formed in 2002, is a regional security group comprising six post-Soviet countries – Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan.
"This year we will hold the drills of joint air forces. This will be in October-November 2018. The location is the Central Asian region of collective security," Sidorov said.
During the drills, the forces will perform tasks on redeploying military contingents to other areas.
Now the CSTO is creating a joint control center, which will be tasked with planning the forces’ redeployment. This year, the Combat Brotherhood exercise will be carried out in four CSTO member-states, he noted.