Հայ զինվորը փրկել է ԱՄՆ նախկին կոնգրեսական Մարկ Քըրքի կյանքը: «Ամերիկայի ձայնի» փոխանցմամբ, այս մասին պատմել է ինքը՝ նախկին կոնգրեսականը Վաշինգտոնում գտնվող ՀՀ ԱԺ պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Կյանքիս փրկության համար պարտական եմ հայ զինվորին»,- ասել է Քըրքը:
Նա պատմել է, որ դեպքը տեղի է ունեցել տարիներ առաջ, երբ դեռևս որպես ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի շարքային աշխատակից, Հայաստան ժամանելով այցելել էր սահմանագիծ՝ իրավիճակին ծանոթանալու նպատակով:
«Մենք խրամատում էինք, Տերտերի մոտակայքում, նայում էինք ադրբեջանական դիրքերի վրա: Ես սխալմամբ գլուխս բարձրացրեցի և հենց այդ պահին օձիքիս վրա զգացի հայ զինվորի ձեռքը, որն ինձ հետ քաշեց: Անմիջապես այն տեղով, որտեղ մեկ վայրկյան առաջ գլուխս էր, անցավ ադրբեջանական գնդակը: Հայ զինվորն իմ կյանքը փրկեց, իսկ ինձ համար դաս եղավ, որ չի կարելի գլուխը բարձրացնել խրամատից», – պատմել է նախկին կոնգրեսականը:
Ըստ նրա, հայ ժողովրդի նկատմամբ պատմությունն անարդար է եղել, և անհրաժեշտ է վերականգնել պատմական արդարությունը՝ առաջին հերթին ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը:

An Armenian soldier once saved the life of former U.S. Senator Mark Kirk, the lawmaker himself recalled at a meeting with visiting Armenian members of parliament in Washington, D.C., the Voice of America reports.
According to the Senator, the incident occurred years ago when Kirk visited Armenia as an employee of the Congress and was taken to the contact line (in Nagorno Karabakh – Ed.) to observe the situation there.
They were in the trench and were looking towards the Azerbaijani positions, he said.
The Senator then raised his head above the trench by mistake but the Armenian soldier managed to pull him and dodge an Azerbaijani bullet.
“The Armenian soldier saved my life,” Kirk said, adding that the incident taught him a lesson to never raise his head above the trench.
Also, the Senator said that history has been unfair to the Armenian people, and that it is necessary to restore historical justice first and foremost by recognizing the Genocide.