Ադրբեջանը խախտել է ԵԱՀԿ առջև ստանձնած պարտավորությունները ՝ երկրում իրականացվող զորավարժությունների մասին չտեղեկացնելով անդամ երկրներին: Այս մասին թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
«Ադրբեջանը զորավարժություններ է սկսել (երկրի նախագահի «վերընտրման» քարոզարշավի ամենամարդաշատ իրադարձությունը), առանց այդ մասին ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին տեղեկացնելու և կոպտորեն խախտելով կազմակերպության առջև ստանձնած հանձնառությունները»,- գրել է մամուլի քարտուղարը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ադրբեջանում մարտի 12-17-ը լայնածավալ զորավարժություններ կանցկացվեն 25.000 զինծառայողի մասնակցությամբ:
Զորավարժությունների ընթացքում զորքերը կատարելու են «հակառակորդի հարձակումը հետ մղելու և հակահարվածի անցնելու առաջադրանք»: Զորավարժությունների ընթացքում կիրառվելու են վերջերս ադրբեջանական բանակի զինանոցում հայտնված սպառազինության նոր համակարգերը:

Azerbaijan has launched major military exercises without the prior notification of the OSCE participating states, an Armenian foreign ministry spokesman said in a tweet.
“#Azerbaijan started military exercises (the most crowded event of @presidentaz re-"election" campaign) in blatant violation of @OSCE commitments, without prior notification of #OSCE participating states,” Tigran Balayan tweeted on Monday, March 12.
Set to run through Saturday, the drills involve up to 25,000 military personnel, up to 250 tanks and other armored vehicles, 1000 missiles and artillery systems of different caliber, multiple launch rocket systems and mortars, up to 50 army and front-line aviation for various purposes.