Հայաստանը 2016-2017 թվականներին սպառազինության ներմուծման ծավալներով 54-րդ տեղն է զբաղեցրել աշխարհում: «Ստոկհոլմի խաղաղության միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի» (SIPRI) հրապարակած զեկույցի համաձայն՝ երկիրը երկու տարում ներկրել է $124 մլն-ի սպառազինություն:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Ադրբեջանը սպառազինության ներկրման ծավալներով զբաղեցրել է 27-րդ հորիզոնականը. երկու տարում $551 մլն-ի սպառազինություն է ներկրել:
Զեկույցի համաձայն, 2017-ին Հայաստանի զենքի մատակարարումների 100%-ը բաժին է ընկել Ռուսաստանին: 2016-2017–ին ՀՀ-ն ներկրել է 6 միավոր «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ, 200 միավոր Verba/SA-25 դյուրակիր զենիթահրթիռային համալիր, 9M133 «Կորնետ» հակատանկային հրթիռային համալիրներ:
2017 թվականի դրությամբ, Ադրբեջանը Իսրայելից ներկրել է 4 միավոր OPV-62 ռազմանավ, 40 միավոր Orbiter-1K անօդաչու թռչող սարք (ներառյալ երկրում արտադրվածները), 215 միավոր Spike-NLOS հակատանկային հրթիռ: Չեխիայից Բաքուն ներկրել է 10 միավոր 122-մմ RM-70 համազարկային կրակի ռեակտիվ կայան:
Ռուսաստանն Ադրբեջանին մատակարարել է «ՏՈՍ-1» ծանր հրանետային համակարգ՝ 36 միավոր, ԲՏՌ-82Ա զրահափոխադրիչներ՝ 40 միավոր, 9Մ123/ԱՏ-15 հակատանկային հրթիռներ՝ 800 միավոր, 9Պ157-2 Քրիզանտեմա-Ս հակատանկային համալիրներ՝ 24 միավոր:

Armenia is the world’s 54th country in terms of the volume of armament imported in 2016-2017, according to a report by the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).
The Institute says the arms exports to the country amounted to $124 billion in the two years under review.
Armenia, in particular, has imported 6 Smerch heavy multiple rocket launchers, 200 Verba surface-to-air missile (SAM) MANPADS, as well as 9M133 Kornet anti-tank guided missiles, all produced and delivered by Russia.
Azerbaijan meanwhile, is the world’s 27th country, having imported arms and ammunition worth $551 million in the reporting period.
As of 2017, Azerbaijan has purchased 4 units of OPV-62 offshore patrol vessels, 40 Orbiter-1K drones, 215 units of Spike-NLOS anti-tank missile systems from Israel, and 10 units of 122-mm RM-70 multiple rocket launchers from the Czech Republic.
Furthermore, Russia has supplied Azerbaijan with 36 units of TOS-1 heavy systems, 40 units of BTR-82A armoured personnel carrier, 800 units of 9M123/AT-15 anti-tank missiles, and 24 units of 9P157-2 Khrizantema-S anti-tank missiles.