Հայաստանը ողջունում է երկխոսությունը Հարվային և Հյուսիսային Կորեաների միջև։ Այս մասին գրառում է հրապարակել ՀՀ ԱԳՆ-ն իր թվիթերյան միկրոբլոգում:
«Հույս ունենք, որ պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել կողմերի միջև, կհանգեցնեն Կորեական թերակղզում լարվածության թուլացմանը, ինչպես նաև նախադրյալներ կստեղծեն ԱՄՆ-ի և Հյուսիսային Կորեայի միջև ուղիղ երկխոսության համար»,- նշվում է պաշտոնական գրառման մեջ:
Ավելի վաղ, Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը Հարավային Կորեայի հանրապետության նախագահ Մուն Չժե Ինին հրավիրել էր այցելել Փհենյան: Իսկ մարտին Հարավային Կորեայի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել էր, թե «մեկնարկում է հայրենիքի միավորման նոր պատմությունը» և հանդես եկել երկրների միջև հարաբերությունների մեղմացման օգտին:
Հյուսիսային և Հարավային Կորեաների միջև հարաբերությունների որոշակի մեղմացում նկատվեց ձմեռային Օլիմպիադայից առաջ, որին առաջին անգամ մի քանի հյուսիսկորեացի մարզիկ մասնակցեց:

14 Март 2018 - 13:29 AMT
Армения приветствует диалог между Северной и Южной Кореями. Об этом говорится в сообщении МИД Армении в Twitter.
«Мы надеемся, что договоренности, достигнутые между сторонами, приведут к де-эскалации ситуации на Корейском полуострове и подготовят почву к прямому диалогу между США и Северной Кореей», – говорится в сообщении.
Лидеры КНДР и Республики Корея Ким Чен Ын и Мун Чжэ Ин договорились до конца апреля провести совместный саммит.Эта встреча на высшем уровне станет первым подобным мероприятием с 2000 года и состоится в погранпункте Пханмунджом в демилитаризованной зоне, разделяющей две Кореи.
Сеул и Пхеньян также договорились установить канал связи между двумя лидерами для проведения консультаций и снижения военной напряженности. Кроме того, Северная Корея подтвердила приверженность диалогу, пообещав на его время отказаться от ядерных и ракетных испытаний.