Հայաստանը ողջունում է երկխոսությունը Հարվային և Հյուսիսային Կորեաների միջև։ Այս մասին գրառում է հրապարակել ՀՀ ԱԳՆ-ն իր թվիթերյան միկրոբլոգում:
«Հույս ունենք, որ պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել կողմերի միջև, կհանգեցնեն Կորեական թերակղզում լարվածության թուլացմանը, ինչպես նաև նախադրյալներ կստեղծեն ԱՄՆ-ի և Հյուսիսային Կորեայի միջև ուղիղ երկխոսության համար»,- նշվում է պաշտոնական գրառման մեջ:
Ավելի վաղ, Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը Հարավային Կորեայի հանրապետության նախագահ Մուն Չժե Ինին հրավիրել էր այցելել Փհենյան: Իսկ մարտին Հարավային Կորեայի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել էր, թե «մեկնարկում է հայրենիքի միավորման նոր պատմությունը» և հանդես եկել երկրների միջև հարաբերությունների մեղմացման օգտին:
Հյուսիսային և Հարավային Կորեաների միջև հարաբերությունների որոշակի մեղմացում նկատվեց ձմեռային Օլիմպիադայից առաջ, որին առաջին անգամ մի քանի հյուսիսկորեացի մարզիկ մասնակցեց:

Armenia’s foreign ministry has said that Yerevan welcomes the new developments in the inter-Korean dialogue which received a new impetus after top North Korean officials attended the Winter Olympics in South Korea.
“We hope that agreements reached between North and South will lead to de-escalation of the situation on #Korea’n peninsula and pave the way for direct #US-#DPRK dialogue,” the Armenian foreign ministry tweeted.
The North and the South in early January agreed on negotiations to resolve problems and military talks aimed at averting accidental conflict, after their first official dialogue in more than two years, as Pyongyang's nuclear weapons program fuels tension.
The U.S. initially responded coolly to the idea of inter-Korean meetings, but U.S. President Donald Trump later called them "a good thing."