2018 թվականին Հայաստանը նահանջել է աշխարհի ամենաերջանիկ երկրների վարկանիշում՝ զբաղեցնելով 129-րդ հորիզոնականը 2017 թվականի 121-րդ հորիզոնականի փոխարեն: ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման լուծումների ցանց» (SDSN) կազմակերպության հրապարակած զեկույցում այս տարի գնահատվել է աշխարհի 156 երկիր:
Հարևան Ադրբեջանն ավելի երջանիկ երկիր է, քան Հայաստանը. երկիրը վարկանիշում 87-րդ հորիզոնականում է: Վրաստանն ընդամենը մեկ սանդղակով է բարձր ՀՀ-ից. այն 128-րդն է: Իրանը 106-րդ հորիզոնականում է, Թուրքիան` 74-րդ:
Վարկանիշը գլխավորում է Ֆինլանդիան, որին հաջորդում են Նորվեգիան, Դանիան, Իսլանդիան, Շվեյցարիան, Նիդեռլանդները, Կանադան, Նոր Զելանդիան, Շվեդիան և Ավստրալիան: Զեկույցում նշվում է, որ այս երկրների առաջատարությունը պայմանավորված է հոգածության, ազատության, ազնվության, առողջության, եկամուտների և լավ կառավարման մակարդակով:
Ամենադժբախտ երկների հնգյակը գլխավորում է Բուրունդին, որին հաջորդում են Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունը, Հարավային Սուդանը, Տանզանիան և Եմենը:
Վարկանիշը հիմնված է 6 գործոնի վրա՝ մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ չափով, կյանքի ակնկալվող տևողությամբ, սոցիալական աջակցությամբ ծանր ժամանակներին, վեհությամբ, ազատությամբ և վստահությամբ, որը, մասնավորապես, ենթադրում է կաշառակերության բացակայություն բիզնեսում և կառավարությունում:

15 Март 2018 - 07:42 AMT
В 2018 году Армения опустилась на 8 позиций в рейтинге самых счастливых стран мира, заняв 129 место из 156 стран. Такой вывод сделан в докладе ООН под названием The World Happiness Report.
В 2017 году страна занимала 121 место.
Соседний Азербайджан – более счастливая страна, чем Армения и занимает 87 место. Грузия занимает 128 место, Иран – 106 место, Турция – 74-е.Россия в списке заняла 59-е место.
Рейтинг самых счастливых стран возглавила Финляндия. На втором и третьем местах оказались Норвегия и Дания соответственно. Далее следуют Исландия, Швейцария, Нидерланды, Канада, Новая Зеландия, Швеция и Австралия.
Пятерку самых несчастных стран возглавляет Бурунди, за ней следуют Центральноафриканская Республика, Южный Судан, Танзания и Йемен.
Составляя рейтинг, эксперты рассматривали уровень ВВП на душу населения, уровень социальной поддержки граждан государством, продолжительность здоровой жизни, свободу самостоятельно принимать жизненно важные решения, щедрость и отношение к коррупции.