ՀՀ ԱԳ նախարարի այցը Դանիա նոր լիցք կհաղորդի հայ-դանիական հարաբերություններին: Այդ մասին հայտարարել է Դանիայի արտգործնախարար Անդերս Սամուելսենը՝ ընդունելով Էդվարդ Նալբանդյանին:
Նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ կոպենհագենյան հանդիպումները լավ հնարավորություն են ընձեռում քննարկելու Հայաստանի և Դանիայի միջև փոխգործակցության առավել ամրապնդման և խորացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող համատեղ ծրագրերը:
Հայաստանի և Դանիայի արտգործնախարարները ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Դանիայի Թագավորության կառավարության միջև վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» համաձայնագիրը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-դանիական օրակարգային հարցերին, մտքեր փոխանակել տարբեր բնագավառներում երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության առավել զարգացման ուղիների շուրջ:
Հայաստանի և Դանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են եկկողմ քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, առևրտատնտեսական կապերի աշխուժացման, միջազգային կառույցներում համագործակցության վերաբերյալ հարցեր: Երկուստեք նշվել է բարձրաստիճան փոխայցելությունների և շփումների կարևորությունը: Այս համատեքստում արտգործնախարարներն ընդգծել են երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցությունների պարբերաբար անցկացման կարևորությունը:
Նալբանդյանի Դանիա այցի շրջանակներում նախատեսվում է ստորագրել 3 համաձայնագիր:
Էդվարդ Նալբանդյանը գործընկերոջը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ կառավարության նիստում ՀՀ ԱԳՆ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն ասել էր, որ Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան 180 օրվա ընթացքում մինչև 90 օր մնալ Դանիայում և շենգենյան գոտու այլ երկրների տարածքում: «Դյուրացումը վերաբերում է գիտնականներին, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներին, պատվիրակության անդամներին»,- ասել էր նա:

Armenian foreign minister Edward Nalbandian and his Danish counterpart Anders Samuelsen signed an agreement on simplifying the procedure for issuing visas on Wednesday, March 14.
The government on November 9 approved a proposal to sign an agreement on facilitating the issuance of visas between Armenia and Denmark.
According to deputy foreign minister Shavarsh Kocharyan, the document will make the process of obtaining a Danish visa significantly easier.
The Armenian citizens will be able to stay 90 days over a 180-day period in Denmark and other countries of the Schengen area.
The facilitation targets a number of groups – scientists, NGO representatives, members of delegations. This is a serious step on the road to simplification of visa regime with the European Union.
The Armenian and Danish ministers inked the deal at a meeting in Copenhagen, also discussing issues of mutual importance.
Touching upon the expansion of bilateral legal framework, Nalbandian cited the three agreements that were ultimately signed during his visit to Denmark.
Also, the sides weighed in on issues related to Armenia-EU relations, as well as the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed between the bloc and Yerevan.
Nalbandian briefed his counterpart on the joint efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group co-chairs aimed at an exclusively peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.