ՏուրՍտատ ռուսական վերլուծական գործակալությունը կազմել է Ռուսաստանից արտագնա զբոսաշրջային ուղևորությունների համար առավել պահանջված երկրների վարկանիշը 2017-ի տվյալներով:
Ըստ տվյալների, Ռուսաստանից դեպի Հայաստան ուղևորությունների քանակը 2016-ի համեմատ 2017-ին աճել է 28%-ով՝ հասնելով 368.000-ի:
Հայաստանը հայտնվել է 26-րդ տեղում Ռուսաստանից արտագնա տուրիստական ուղևորությունների քանակով՝ մի փոքր զիջելով Արաբական Էմիրություններին (379.000) և առաջ անցնելով Իսրայելից (359.000):
Ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների ամենապահանջված ուղղությունների առաջին տասնյակում են Թուրքիան (4,5 մլն), Աբխազիան (4,3 մլն), Ֆինլանդիան (3,3 մլն), Ղազախստանը (3 մլն), Ուկրաինան (2,3 մլն), Չինաստանը (2 մլն), Էստոնիան (1,7 մլն), Լեհաստանը (1,2 մլն), Գերմանիան (1,2 մլն) և Թաիլանդը (1,1 մլն):
Ավելի վաղ, ներկայացնելով Երևանի զբոսաշրջային ներուժը՝ Տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանն ընդգծել էր Երևանի մատչելի և կարճատև արձակուրդների համար հրաշալի ուղղություն լինելու փաստը և մասնավորապես նշել. «Քաղաքը արագորեն զարգանում է՝ ձգտելով համապատասխանել աշխարհի լավագույն զբոսաշրջային դեստինացիաներին: Մենք կարևորում ենք ռուսական շուկան և աշխատում ենք էլ ավելի խթանել զբոսաշրջիկների հոսքի ավելացումը»:

17 Март 2018 - 11:39 AMT
Число турпоездок в Армению из России выросло на 28% в 2017 году. Об этом сообщает аналитическое агентство ТурСтат в своем рейтинге стран выездного туризма из России по итогам 2017 года.
По данным агентства, число выездных поездок из России в Армению выросло на 28% до 368 тысяч в 2017 году по сравнению с годом ранее, а общее число выездных туристских поездок из России выросло на 25% до 40 миллионов в год.
Армения заняла 26 место по числу зарубежных турпоездок из России, немного уступив ОАЭ (379 тысяч) и опередив Израиль (359 тысяч).
В первую десятку зарубежных стран по числу турпоездок россиян в 2017 году вошли Турция (4,5 млн), Абхазия (4,3 млн), Финляндия (3,3 млн), Казахстан (3 млн), Украина (2,3 млн), Китай (2 млн), Эстония (1,7 млн), Польша (1,2 млн), Германия (1,2 млн) и Таиланд (1,1 млн.).