Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին տարածքային նկրտումներով է հանդես եկել Հայաստանի հասցեին՝ հայտարարելով, թե «ներկայիս Հայաստանի տարածքի մեծ մասը պատմական ադրբեջանական հողեր են»:
Հատկանշական է, որ Ալիևը նման հայտարարություն է արել Բաքվի Կույսի աշտարակի մոտ, որի հարևանությամբ նախկինում գտնվում էր 1990-ներին քանդված Սուրբ Ատվածամոր հայկական եկեղեցին: Այդ հանգամանքը նկատել է բլոգեր, լրագրող Սեդրակ Մկրտչյանը, որն այդ մասին գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Հայկական եկեղեցին հիմնվել է 1797-ին կամ 1799-ին: Ըստ 1992-ին Բավում աշխատած դիվանագետի, 1992-ին եկեղեցին ավերակների է վերածվել:
Մարտի 19-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին խոսել է այն մասին, թե ներկայիս Հայաստանի տարածքի մեծ մասը «պատմական ադրբեջանական հողեր են»: Այդ մասին նա ասել է Նովրուզի տոնակատարության կապակցությամբ իր ելույթում: Նա հավելել է, թե բազում գրքեր ու քարտեզներ կան, որոնք ապացուցում են դա:
Ավելի վաղ, 2018-ի փետրվարին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հերթական անգամ սպառնալից ելույթ է ունեցել, այս անգամ «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության համագումարում, որտեղ հայտարարել է, թե «Երևանն ու Զանգեզուրն ադրբեջանցիների պատմական հողերն են»: «Եվ ադրբեջանցիները պետք է վերադառնան այդ հողեր: Դա է մեր քաղաքական և ռազմավարական նպատակը և մենք պետք է փուլ առ փուլ մոտենանք այդ նպատակին»,-ասել է Ալիևը:

19 Март 2018 - 15:11 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь предъявил территориальные претензии в отношении Армении, заявив, что «большая часть территории сегодняшней Армении – это исторические азербайджанские земли».
Примечательно, что подобное заявление Алиев сделал, стоя у Девичьей башни, где находилась разрушенная в 1990 году армянская церковь Святой Богоматери, заметил блогер Седрак Мкртчян. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
Армянская апостольская церковь была основана в 1797 или 1799 годах.По словам работавшего в 1992 году в Баку дипломата, в 1992 году, в разгар карабахского конфликта церковь была разрушена.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь заявил, что «большая часть территории сегодняшней Армении – это исторические азербайджанские земли». Такое заявление он сделал, выступая 19 марта с речью на всенародных торжествах по случаю национального праздника Новруз. Он добавил, что есть «многочисленные книги, карты, подтверждающие этот факт».