«Սարատովի ավիաուղիներ» ընկերությունը չեղարկել է Սարատովից Երևան ամեն շաբաթ իրականացվող չվերթը: Այդ մասին հայտնել են չվերթի ուղևորները, որոնք կարճ հաղորդագրություններ են ստացել ընկերությունից:
Ըստ հաղորդագրությունների, դեպի Երևան չվերթները չեն իրականացվի մարտի 27-ից մինչև հոկտեմբերի 23-ը (չվերթներն իրականացվում էին հինգշաբթի օրերը), հայտնում է «Վզգլյադ-ինֆոն»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Սարատովի ավիաուղիներ» ընկերությունը մարտի 20-ից մինչև ապրիլի 25-ը չեղարկել է չվերթները Մոսկվա և Մոսկվայից Կիրով և Պենզա:
Տեղի հայ համայնքը վրդովված է ստեղծված իրավիճակով: Սարատովի «Կռունկ» հայկական համայնքի փոխնախագահ, տարածաշրջանի հանրային պալատի անդամ Արայիկ Քոսյանը հայտնել է, որ համայնքը, հնարավվոր է, դիմի դաշնային իշխանություններին:
«Պետք է դիմել դաշնային իշխանություններին, «Աերոֆլոտ» ընկերությանը, որպեսզի նրանք ստանձնեն այդ ուղղությամբ իրականացվող ավիափոխադրումները: Բացի այդ, հայերը դարձել են իրավիճակի պատանդ, մեծ հարց է ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների այցը Հայաստան: Նոր սեզոն է բացվում, իսկ հանգիստը Հայաստանում բավականին մատչելի է և միաժամանակ սպասարկման բարձր որակով: Հնարավոր է, ուղերձ պատրաստենք», – նշել է Քոսյանը:
Քոսյանը հավելել է, որ նախկինում թռիչքներն իրականցվում էին ձմռանը, ինչը, նրա կարծիքով, տնտեսապես աննպատակահարմար էր:

24 Март 2018 - 09:39 AMT
Авиакомпания «Саратовские авиалинии» отменила еженедельный рейс, следующий из Саратова до Еревана. Об этом сообщили пассажиры рейса, получившие SMS-сообщение от компании, пишет ИА «Взгляд-инфо».
Согласно ему, полеты до Еревана не осуществляются с 27 марта до 23 октября (ранее самолеты в Армению летали по четвергам).
По словам собеседника агентства, его родственник не может вернуться из Еревана в Саратов: «И деньги при этом за заранее купленный билет никто возвращать не собирается».
В справочной аэропорта Саратова подтвердили отмену рейсов до октября, но при этом заверили, что по месту приобретения билетов можно оформить возврат денег.
Вице-президент СРОО «Армянская община «Крунк», член Общественной палаты региона Араик Косян возмущен отменой рейса до Еревана. По его словам, исправить ситуацию позволит вмешательство федеральных властей.
«На мой взгляд, сейчас необходимо обратиться к федеральным властям, к компании «Аэрофлот», чтобы они взяли на себя функции перевозчика по этому направлению. Кроме того, что заложниками ситуации стали этнические армяне, под большим вопросом посещение Армении туристами из России. Сейчас открывается новый сезон и очень много людей планировали отдых у нас. Дело в том, что отдых в Армении довольно недорогой и вполне доступен при высоком качестве обслуживания. Мы сейчас посоветуемся с членами нашей общины и, что не исключено, подготовим обращение», – отметил господин Косян.
При этом он подчеркнул, что ранее рейсы были организованы в зимнее время, что, по его мнению, было экономически нецелесообразно.