Ռուսաստանյան «Կոմերսանտ» պարբերականը ծավալուն հոդվածով անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության շուրջ ստեղծված իրադրությանը և Ապրիլյան պատերազմին: «Ռազմավարական և տեխնոլոգիական ուսումնասիրությունների կենտրոնի» փոխտնօրեն Կոնստանտին Մակիենկոն «Ղարաբաղյան պատերազմի նավթադոլարները» վերտառությամբ նյութում գրում է, որ 2016-ին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունները անխուսափելի էին, քանի որ խախտվել էր հարաբերական այն հավասարակշռությունը, որը պահպանվում էր Արցախյան պատերազմին հաջորդող առաջին տասնամյակում։
Հեղինակը գրում է, որ 2004-ից հետո, երբ ադրբեջանական ռազմական բյուջեն կտրուկ աճեց նավթադոլարների շնորհիվ, երկիրն ընդլայնեց սպառազինության գնումների ծավալը, իսկ արդեն 2008-ից Բաքուն կտրուկ փոխեց ռազմական ներկրումների մոդելը՝ խորհրդային զենքիից անցնելով նոր սերնդի բարձր տեխնոլոգիական սպառազինության, ինչպես հետխորհրդային երկրներից, այնպես էլ Իսրայելից և Արևմուտքից։
«Արդյունքում 2014-ին երկիրը ռազմատեխնիկական ճնշող գերակշռության հասավ Հայաստանի և ԼՂՀ-ի ուժերի նկատմամբ: Վերջին տասնամյակում զենքի գնման և բանակի արդիականացման ոլորտում ներդնելով մոտ $25 մլրդ՝ Բաքուն պարզապես չէր կարող չփորձել իր ուժերը», – գրում է հեղինակն ու միաժամանակ հավելում, որ 2016-ի ապրիլին պարզվեց՝ Ադրբեջանի ռազմական առավելությունն անբավարար էր հաջողության հասնելու համար։
Ըստ հեղինակի՝ չնայած Ապրիլյան պատերազմին Ադրբեջանի զինված ուժերը չեզոքացրին հայկական թույլ դիրքերը և գրավեցին մարտավարական նշանակություն ունեցող մի քանի կարևոր բարձունք, նրանց հարձակողական պոռթկումը շատ արագ սպառվեց:
«Ադրբեջանի էլիտար ստորաբաժանումները մարտերի առաջին իսկ օրը ծանր կորուստներ կրեցին․ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներից մեկում զոհվեցին նույնիսկ հրամանատարն ու շտաբի պետը։ Անհաջող էին նաև հայկական կողմի հակահարվածները։ Կիրառելով իսրայելական ժամանակակից սպառազինություն, մասնավորապես՝ երրորդ սերնդի հակատանկային համալիրներ և հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր՝ կամիկաձեներ, ադրբեջանական կողմը կարողացավ պահել գրավված դիրքերը և արցախյան կողմին հասցնել մեծ կորուստներ, որոնց նախկինում սովոր չէին»,- գրում է հեղինակը:
Մակիենկոն նկատում է, որ Արցախյան հակամարտության շուրջ իրավիճակը շարունակում է բարդ խնդիր մնալ ռուսական դիվանագիտության համար: Նա նշում է, որ կոնֆլիկտն այն փոքրաթիվ դեպքերից է, երբ ՌԴ-ն ու Արևմուտքը, ինչպես նաև Իրանը միասնական դիրքորոշում ունեն:
«Այս եզակի փոխհամաձայնությունը հրաշալի նախադրյալ է, սակայն, ցավոք, ոչ երաշխիք՝ նոր արյունահեղությունը շրջանցելու համար», – եզրափակում է հեղինակը:

26 Март 2018 - 11:59 AMT
2 апреля 2016 года азербайджанские войска атаковали позиции Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики. Случившееся два года назад столкновение было неизбежно, пишет замдиректора Центра анализа стратегий и технологий Константин Макиенко в своей статье, опубликованнов изданием «Коммерсант».
Отмечается, что главной причиной столкновения стал крах того относительного равновесия, которое сохранялось в первое десятилетие после окончания карабахской войны. После 2004 года, повторяя кривую роста стоимости нефти, азербайджанский военный бюджет взмыл вверх. Увеличились закупки вооружений.
К 2014 году военно-технический перевес Азербайджана над совокупными силами Армении и НКР стал подавляющим. Было достигнуто двукратное превосходство по танкам и артиллерии калибра более 100 мм и трехкратное — по реактивным системам залпового огня (РСЗО), причем по наиболее мощным РСЗО калибра 300 мм этот перевес стал абсолютным. Именно гигантское превосходство в тяжелых дальнобойных ракетных системах является основным дестабилизирующим фактором, считает автор статьи.
«Исторический опыт свидетельствует: именно в пору резкого изменения баланса сил риск вооруженного конфликта серьезно возрастает. Вложив за последние десять лет в закупки вооружений и модернизацию армии почти $25 млрд, Баку просто не мог не протестировать новое соотношение сил. В апреле 2016 года его военно-техническое преимущество оказалось недостаточным для успеха, но соотношение потерь стало почти неприемлемым для армянской стороны. При этом долгосрочные демографические и экономические тренды остаются в пользу Азербайджана, а это значит, что вероятность новой пробы сил остается высокой»,- говорится в статье.
Отмечается, что армяно-азербайджанский конфликт — один из немногих остающихся кейсов, где Россия и Запад пока еще не играют в игры с нулевой суммой. США и Европа также выступают за сохранение состояния бессрочного прекращения огня: «Более того, в карабахском конфликте с единых позиций выступают не только Запад и Россия, но также Иран. Этот уникальный консенсус — отличная предпосылка, но, увы, далеко не гарантия предотвращения нового кровопролития».