Հայտնի կոմպոզիտոր, դաշնակահար, հայկական արմատներ ունեցող Միշել Լեգրանը ՌԴ-ում պարգևատրվել է Պատվո նշանով՝ «Ռուաստանյան մշակույթում ավանդի համար»: Պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը կայացել է Փարիզում:
ՌԴ Պատվո նշանով է պարգևատրվել նաև հայտնի ֆրանսիացի կինոռեժիսոր Կլոդ Լելուշը, որի ֆիլմերը համաշխարհային կինոյի ոսկե ֆոնդում են:
Հանձնելով պարգևները՝ Ֆրանսիայում ՌԴ դեսպան Ալեքսեյ Մեշկովն ասել է, որ հայտնի վարպետների ստեղծագործությունները լավ են ճանաչում և բարձր են գնահատում Ռուսաստանում: «Այս պարգևը Ռուսաստանի մշակույթում նշանակալի ավանդի համար է»,-ասել է դիվանագետը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Միշել Լեգրանը Ֆրանսիայի և ՌԴ միջև մշակութային փոխանակումների ամենաակտիվ և հայտնի մասնակիցներից է, որին նպաստում է արդեն մոտ 6 տասնամյակ: Կոմպոզիտորը, որը փետրվարին նշեց իր 86-ամյակը, մրսածության պատճառով չի կարողացել անձամբ մասնակցել արարողությանը: Պարգևն իր անունից ստացել է նրա կինը՝ ծագումով ռուս կինոդերասան և գրող Մաշա Մերիլը (Գագարինա):
Միշել Ժան Լեգրանը հայտնի կոմպոզիտոր է, դաշնակահար, գործիքավորող, դիրիժոր և երգիչ, ԱՄՆ ազգային կինոմրցանակի՝ «Օսկար»-ի եռակի, «Գրեմմի»-ի հնգակի և «Ոսկե գլոբուս»-ի դափնեկիր։Գրել է ավելի քան 200 երգ կինոֆիլմերի և հեռուստաֆիլմերի համար:

27 Март 2018 - 12:14 AMT
Композитор, автор музыки к 200 фильмам Мишель Легран награжден почетным знаком «За вклад в российскую культуру». Торжественная церемония награждения состоялась 26 марта во французской столице.
Вручая награду по поручению Министерства культуры, российский посол во Франции Алексей Мешков сказал: «Эта награда – признание ваших выдающихся заслуг перед российской культурой», пишет ТАСС.
Командор ордена Почетного легиона Мишель Легран – один из самых активных и знаменитых участников культурных обменов между Францией и Россией. Такому диалогу, отмечалось на церемонии, он содействует уже шесть десятилетий.
В российской награде композитор видит «символ взаимной верности нашей дружбе». Из-за простуды маэстро, отметивший в феврале свое 86-летие, не смог лично участвовать в церемонии. Но награду от его имени приняла супруга Леграна – киноактриса и писательница русского происхождения Маша Мериль, урожденная княжна Гагарина.
Мировая известность пришла к Леграну в 1964 году с выходом фильма «Шербурские зонтики». Музыка Леграна принесла картине «Золотую пальмовую ветвь» Каннского кинофестиваля и любовь публики. Легран – единственный композитор, завоевавший три «Оскара» и пять премий Grammy в номинации «Лучшая музыка». В его дискографии более 100 альбомов. Он работал с Фрэнком Синатрой, Шарлем Азнавуром, Барброй Стрейзанд.